| Lola200228 a întrebat:

Am un câine Bichon și azi dimineata m-a mușcat de deget ca mi-a luat și pielea puțin jos, ma ustura puțin și mi s-a umflat. M-a mușcat pentru ca am încercat sa ii scot din gura un servetel (ca sa nu se înece cu el) așa face mereu când vrem sa ii luam ceva din gura. E o rana superficiala, ar trebui sa merg la doctor? Cum sa ma tratez? Are vaccinurile la zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu pățești nimic. Dezinfectează rana cu betadină.

| Andreeush a răspuns:

Dacă are vaccinurile la zi nu e periculos.
Dezinfectează rana cu betadină.

| Bizon95 a răspuns:

DU-TE SI FA VACCIN ANTI-RABIC
imi pare rau de tot ce ti-au spus ceilalti, dar STIU CA AM DREPTATE
de ce?!?
simplu, rabia are doua probleme MARI, le pun in ordine inversa ca sa subliniez importanta:

2. ca orice boala exista purtatori care nu sunt afectati deloc de boala, cainii nu fac nici o exceptie, asa ca poate avea rabie si sa nu stii

1. rabia e o boala foarte speciala pentru ca:
RABIA NU SE TRANSMITE PRIN SANGE, ci prin sistemul nervos, asta inseamna ca pana nu ajunge la creier cainele nu are nici un simptom, si pot trece ani pana ajunge la creier

iar, chiar daca are vaccinurile la zi, eu personal, daca nu am o viata de ultimul rahat, SI NICI ATUNCI, nu as vrea sa mor, si as sufla in iaurt, mers la doctor si un vaccin antirabic nu sunt asa de mare deranjul, in comparatie cu alternativa (nu numai ca mori, dar inebunesti si mori in chinuri groanice, de gen: apa iti face foarte rau, dar iti e o sete nebuna si bei apa continuu, in plus, fiind nebun mai musti si familia... NOOOOOO SHlT)

| Panamax a răspuns:

Bine a facut.

| Lola200228 explică (pentru Panamax):

Mulți sunteți doar sa va bateți joc și sa comentați. Dacă nu aveți cu ce sa ma ajutați atunci mai bine ignorați întrebarea!

| anonimg a răspuns (pentru Panamax):

Comic răspunsul tău. happy
Trebuia să spui că mușcăturile lor sunt otrăvitoare. laughing

| Alicezzz a răspuns:

Poti pune niste betadina dar indicat este sa mergi la urgente sa vezi daca e nevoie de un antitetanos sa te vada un medic!

| GicaGigekGica a răspuns:

Da ba, se ineaca cu un servetel...

| Lola200228 explică (pentru GicaGigekGica):

Erau mai multe șervețele gen. De la rolă de hârtie.

| aVaIonut a răspuns:

Ar trebui sa faci o vizita unui doctor, eu zic sa nu risti nimic.