| ykwty a întrebat:

Am un prieten(x) care azi a făcut varicela și un alt prieten(y) care crede că a făcut când era mic iar ieri a fost la el(x). Dacă ies afară cu y(prietenul care a fost în vizită), credeți că a luat cumva virusul și pot lua și eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Care e problema daca faci si tu varicela?
Stai 2 saptamani LA CALDURA, iar un aceea perioada NU TE SPELI si NU TE SCARPINI (!) pana ce trece de tot.
Vei fi vaccinat pe viata si nu va trebui sa tremuri mai tarziu pentru eventuale complicatii care apar la bolnavii de peste 20 ani.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca a avut cand era mic, nu.