| pufulete2021 a întrebat:

Bună,am vârsta de 22 de ani,și arat ca o scândură,niște mâini slabe,fără forță în ele,nu prea mănânc,obosesc prea repede,rasuflu greu,am făcut analizele la sânge și au ieșit toate bune,îs ca o legumă uscată, limbrici dacă nu-i tratezi la timp de mic copil, ce probleme poate sa îți facă "cancer"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, pune-ti sanatatea la punct si invata sa manaci serios, ca in stilul asta nu vei avea o viata prea lunga.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca analizele de sange au iesit pozitive, nu este motiv de ingrijorare. Daca te simti obosita poti duce lipsa unor anumite vitamine.Mergi la medic pentru o parere avizata.

Nu-ti mai atribui etichete precum,, scandura'' si altele care nu te ajuta cu nimic din punct de vede psihologic.Doar iti faci mai mult rau singura.

Si eu sunt foarte slaba la aproape 27 de ani (conform spuselor mamei, bunicii, vecinilor care doar mananca la ciuperci etc), dar ma concentrez pe alte aspecte ale vietii cu adevarat importante.

Oamenii se ingrasa pe masura ce avanseaza in varsta fara sa faca absolut nimic. laughing Deci asta e ultima problema, crede-ma. Este mai greu sa depui efort sa slabesti.

Bucura-te de silueta pe care o ai acum, poarta haine care iti plac si mai ales, mananca de cel putin 2 ori pe zi! Este foarte important sa ai o alimentatie echilibrata. Daca nu mananci, este evident ca nu ai deloc forta si energie.

Iar colicii nu cauzeaza cancer.....De unde veniti cu aceste presupuneri total eronate?

| Freya1 a răspuns:

Dacă analizele îți sunt ok, nu ai cum sa ai cancer.

Uita-te un pic în familie, în gena.Analizeaza cum ai crescut, daca ai fost hranit bine sau ai fost subnutrit. Daca ai făcut efort fizic de prea mic, dacă nu ti sa tratat o boala cum trebuie etc.
Vorbește cu un nutriționist sa îți facă un regim de îngrășare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma chinui sa ajung măcar la 75 kg, de la 90 cât aveam acum vreo 11 zile. Azi am 85 kg datorita bicicletei. Sa nu mai zic ca anul trecut bicicleta m-a ajutat sa ma mențin la 90 kg, fără ture lungi pe bicicletă as fi ajuns la 190 kg. laughing Anul acesta mi-am pus în cap sa ajung măcar la 75 kg și adevărul ca nici nu mai bag în mine ca într-un tanc rusesc. Te plângi ca ești prea slab/slaba, dar prea "plinuț" crezi ca e mai funny? Când te apleci sa te legi la șireturi ai impresia ca te sufoci ( din cauza burții) Si apoi când spui stop, ca vrei sa slăbești, dar corpul care răspunde diferit și posibil sa te ia cu rău. Eu am pățit sa ma ia cu rău când eram în tura cu bicicleta, apoi a trebuit opresc pe drum ( la un butic), sa îmi iau de mâncare pentru ca ma lua cu leșin. Zici ca am avut criza de diabet. Am avut mâncare la mine, dar prea puțin chipurile. De atunci nu am mai pățit si am fost plecat și câte 80 km fara sa pun ceva în gură ( mâncat doar înainte sa plec în tura, mai mult ciugulit). Însă da, pana obișnuiești stomacul cu noul stil de viata, e rău. Se întreabă și el : fără shaorma, fără pizza, fără mezeluri, fără dulciuri și sucuri? Wowlaughing

Si am ajuns sa îmi iau haine xxl ce înainte purtam XL la pantaloni. Pentru ca inainte am avut chiar 75 kg dar ups : izolarea de covid. Dar acum sa vezi alta problema când voi slabi și xxl va fi prea larg.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare, esti un caine slab, lobod si fara forta care nu mananca nu bea si nu se pisa. Pune mana si mananca si lasa povestile astea cu "canceru" si astea, esti o mumie vie pufulete, mananca mancare adevarata nu pufuleti.

| qlemoN a răspuns:

Lasa prostiile si baga te la sala, shake uri proteice sa ti atingi proteinele zilnic minim 2g de proteine per kg ceva de genu, vitamine, mancare calumea minim 3 4 mese pe zi piept de pui orez d astea legume grasimi vegetale gen avocado alune nuci etc … baftawinking