| Katherineirina1999 a întrebat:

Bună, am o problema, ne-am infectat cu scabie, printre noi și un bebe, am fost la dermatolog și i-a prescris medicul bebelușului de 3 luni sulf. As dori sa stiu dacă s-a mai confruntat cineva cu scabie la bebe de 3 luni și dacă a mai auzit de acest tratament, dacă a dat roade?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un pediatru de bebelusi, ca nu-i normal sa dai sulf unui bebelus.

Atentie, scabia (raia) este o boala extrem de contagioasa!

Anuntati sanepidul sa vina sa va faca dezinfectie si voi spalati toata casa: haine, paturi, cearsafuri, saltele, prosoape, covoare, totul!

Nu mergeti nicaieri si nu intrati cu nimeni in contact pana nu va vindecati, ca riscati sa-i contaminati si pe altii.
Sanatate multa!