| Jamesaskyou a întrebat:

Buna!

Are cineva de aici hipermetropie mica (+0.50 sau +0.75)? Cum se manifesta la voi, cat de mare este nevoia de a purta ochelari si cum vedeti la distanta? Stiu ca hipermetropia afecteaza vederea la apropiere. La apropiere nu am nicio problema si cu ochelari nu vad nicio diferenta, totusi la distanta vad mai clar ultimul rand al panoului cu aceiasi ochelari cu lentile cu "+". Voua vi se intampla asa ceva?

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| nechitagabriel a răspuns:

Ochelari eu îţi recomand să îţi faci de la 0. 50 în colo, pentră de atunci e sesizabil că nu vezi bine.

Există o perioadă de ajustare cu ochelarii, deci s-ar putea să nu observi diferenţe primele dăţi când porţi ochelari.

Mi se pare mai sesizabilă o problemă de miopie decât de hipermetropie, pentru că e mai uşor să te apropii de un obiect care e lângă tine şi să te concentrezi, decât să te concentrezi pe ceva aflat la distanţă.

Ce ai putea să faci este să mergi la mai multe cabinete din-astea care vând ochelari, să îţi facă un consult gratuit şi să obţii părerea de la vreo 3-4 cabinete de genul şi după aceea să ceri un sfat de la cabinetul care ţi-a dat cea mai mare încredere.