| Andreea930 a întrebat:

Are cineva sa a avut lindinii? Cum ați scăpat? Eu am, mă spăl cu șampon antiparazitar și stau lipite pe păr, și nici pe pieptănul des nu se ia. Nu știu de unde am luat sau poate am făcut de la șampon! Am văzut și câteva colege care au. Ar trebui să merg la dermatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Le-ai luat de la colege!
Mergi la farmacie, cere-le solutie anti-paduchi si foloseste-o cum ti se recomanda in prospect.
Peste 8-12 zile tratamentul trebuie neaparat repetat, pentru a elimina si puii iesiti din ouale depuse.
In cazuri foarte rare, la nevoie, tratamentul se va repeta inca odata, dupa alte 8-12 zile.

Mai demult se folosea foarte eficient petrol lampant (gaz) pentru indepartarea paduchilor.

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Am cerut, și mi s-a recomandat un șampon antiparazitar! Numai am păduchi, dar stau ouăle moarte lipite de păr

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Daca nu mai ai paduchi, atunci poti scapa de mortaciuni cu ajutorul unui piaptan des.
Iti aplici capul asupra unei hartii albe mari (de impachetat) si iti piepteni parul in toate directiile, pana la radacina, aplecandu-te pe hartie.
Cand nu mai cade nici un "partizan" mort, atunci te-ai curatat.
Daca mai vezi inca vreunul miscandu-se, atunci mai trebuie sa dai cu sampunul.

In orice caz, dupa 8-10 zile trebuie sa mai dai inca odata cu samponul... si cu piaptanul.

| Andreea930 explică (pentru Bula):

Se poate lua de la colege?

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Se poate lua de la oricine, care le are, prin contact fizic intre par, cu par infectat.

| Simpatic a răspuns:

Nu apar de la sampon acest tip de paraziti! le-ai luat de la cineva!
https://dozadesanatate.ro/paduchii-si-lindinii-7-remedii-naturiste/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se ia de la șampon.Un păduche poate fi luat din autobuzul de transport în comun de exemplu.
Un remediu vechi este petrolul lampant.
Se ia o vată și se piaptănă cu ea fiecare șuviță de păr, astfel ca să ajungă petrol pe ea. Te legi la cap cu ceva și lași câteva ore, ca petrolul să își facă efectul. Apoi te speli la modul obișnuit.
Se repetă de mai multe ori la rând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sti de unde le ai? Raspunsul l-ai tu insuti!

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Ce răspuns am eu? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

Ai zis ca nu sti de unde ai fotbalistii ii ai de la colegele tale. Raspunsul il aveai deja in intrebare

| IIIshaneIII a răspuns:

Foarfeca de tabla sau de vie si bic de ras si se rezolva problema simplu si ieftinwinking

| Roxymanea a răspuns:

Poti folosi ulei
Dai pe par il lasi cateva ore apoi speli normal si dai cu piaptanul des

| Andreea930 explică (pentru Roxymanea):

Ce ulei să folosesc?