| septarperidan135 a întrebat:

Are mama o durere la genunchiul drept fata si spatele genunchiului.Subliniez faptul că are 43 de ani și ca nu a mai avut vreo problemă la picior.Nu este umflat, nu trosneste, nu e înroșit, doar o doare atunci cand merge. Ce ar putea să aibă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta mamei tale, incheieturile incep sa se imbatreneasca.
Durerile, trosniturile de la incheieturi apar destul de des, mai ales daca sunt fortate, sunt "uscate".
Remediu, din pacate, nu exista, dar simptomele se pot ameliora, evita.

Spune la mama ta sa-si intinda piciorul relaxat, stand pe pat. Astfel, genunchiul se va putea relaxa.
Daca are acasa, sa dea cu gel antiimflamant peste genunchiul care doare (Voltaren, Diclac, Diclofenac etc.) si sa stea asa cel putin un jumat de ora, pana ce gelul se absoarbe.
In cazul cand nu are gel la indemana, sa puna compresie cu apa rece peste genunchi, timp de minim un sfert de ora si sa schimbe compresa daca se incalzeste.
Dupa uscare, sa-si lasa atarnat piciorul slobozit, sa nu calce pe el cu greutate timp de 1-2 ore.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Reumatism, sa mearga la doctor sa i faca o radiografie, noi de acasa nu stim ea ce are.