| Ioana_Ioana_1990_CTrN a întrebat:

Buna as avea si eu o intrebare, am o prietena foarte buna care a folosit anticonceptionale o luna si as dori sa stiu daca le intrerupe cat timp trebuie sa astepte sa ramana insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Medicul zice 6 luni. Acum daca a luat pastile doar o lună e posibil să rămână mai repede şi să nu afecteze, dar dacă luat mai mult de trei luni, pentru siguranţe ei e bine să aştepte un pic.

| Anastasie a răspuns:

Poate rămâne imediat după întreruperea lor. Acum depinde în ce perioada are ovulație.

| Ioana_Ioana_1990_CTrN explică (pentru Anastasie):

Da asta stiam si eu dar trebuie sa astepte o perioada de timp sa nu cumva sa afecteze copilul ca accele pastile inca sunt in sange daca ramane asa repede. Nu afecteaza de loc bebele?

| Anastasie a răspuns:

Nu afectează bebele.