| anonim_4396 a întrebat:

as avea si eu o problema.de vreo 2 saptamani ma tot mananca scalpul (desi fac baie des) si nu stiu care e explicatia.acum ceva timp am gasit pe strada o pisica pe care am luat-o acasa, dar dupa un timp am lasat-o sa plece din cauza ca mirosea urat si parea cam bolnava; imi era frica sa nu ma imbolnavesc de la ea.credeti ca este posibil asa ceva? daca stiti vreun tratament pentru mancarimea scalpului, fara a merge la dermatolog, va rog sa imi spuneti.multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate ai prins ceva insecte de la acea pisica, piaptana-te cu un piaptan des deasupra chiuvetei, daca ai ceva va cadea in chiuveta si macar vei stii ce ai.

| katala a răspuns:

Cel mai bine e sa ajungi la un dermatolog. Trebuie sa tratezi cauza(boala), nu efectul (mancarimea)

| gHelena a răspuns:

Daca ar fi fost doar din cauza stresului, nu ai fi avut mancarimile despre care ne vorbesti, mai ales ca te speli pe cap atat de des. Stresul nu provoaca mancarimi, ci matreata sau caderea parului. Este foarte posibil sa fi luat paraziti de la acea pisica sau vreo boala de piele. Cel mai indicat ar fi sa mergi totusi la un dermatolog, pentru a evita imbolnavirea restului familiei. Ai grija de tine.

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

E din cauza stresului probabil, a insomniilor.Nu cred ca are legatura cu pisica. Dar nu stiu ce sa iti recomand.Am avut astfel de probleme si a trecut de la sine.