| Jack2726181818 a întrebat:

Bună, aș dori câteva răspunsuri, dacă mi-am făcut vaccinul pot trece la granița fara test? Și vaccinul are termen de valabilitate sau?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai facut vaccin, se poate obtine un certificat care sa ateste faptul ca te-ai vaccinat anti-Covid. Daca ai acest certificat (nu ai nevoie decat de o adresa de mail valida pentru a-l obtine in format electronic sau tiparit pe hartie, daca il poti lista), nu mai sunt necesare testele care se fac la granita.
https://certificat-covid.gov.ro/login

| dannyel86 a răspuns (pentru dannyel86):

Exista state care cer testare anti-Covid, chiar daca ai certificatul. De aceea e bine sa te documentezi legat de prevederile legale din tara in care vrei sa emigrezi.

| Yuoia a răspuns:

Are valabilitate 1 an. Se spune peste tot la stiri.