| Andreasx a întrebat:

As dori un sfat.Consumul de Soia texturata (snitele) poate sa provoace cancer? Vreau sa nu mai mananc carne de pui,pentru ca are toxine,hormoni de crestere etc,
si sa inlocuiesc cu soia, sunt atenta sa nu fie modificata genetic! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Cam multe alimente in ziua de azi sunt modificate genetic. Si soia de la noi este,chiar dacă pe ambalaje scrie ca nu. Soia si carnea de pui în special, contin hormonul estradiol, hormonul femeii dar care în cantități mari provoacă cancer de san, uterin, etc.

| Andreasx explică (pentru Donsavas):

Ma gandesc ca nu risca ei sa scrie pe ambalajul de soia garantam ca nu e modificata genetic, si totusi sa fie.In cantitati mari orice nu e bun pe alta parte, dar daca e un echilibru cred ca asta e cheia pentru sanatate.

8 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Nu provoacă cancer, de unde ai auzit asta? Mai degrabă provoacă carnea injectată și cu toate cele. Și eu mănânc soia texturata, îmi fac șnițele, sunt foarte bune. Îți recomand soia texturata de la Inedit, punga verde big grin

| Andreasx explică (pentru RobertMoon):

De la Inedit iau ca nu sunt modificate genetic?!

| Raven a răspuns:

Am avut o perioadă vegană în viața mea, timp în care am consumat foarte multă soia sub diverse forme: tofu, lapte, pateuri, șnițele, cuburi, etc. Acum câțiva ani mi-am descoperit niște problme cu tiroida și endocrinologul a spus că soia contribuie la agravarea lor din cauza fitoestrogenilor.
Cel mai bine e să te documentezi din mai multe surse credibile, aici pe TpU fiecare își dă cu părerea fără a fi vreunul specialist în domeniu.

| Andreasx explică (pentru Raven):

Imi pare rau.Problemele cu tiroida le mai ai sau s-au rezolvat cu tratatament? Probabil ca ai mancat in exces soia de a cauzat probleme?

| Raven a răspuns (pentru Andreasx):

Odată ce se declanșează, problemele cu tiroida nu dispar, trebuie luat tratament pentru tot restul vieții.

| smaly a răspuns:

Ie si tine Post si lasa prostiile