| HelloKitty97 a întrebat:

as vrea ca cei care imi ofera un raspuns sa fie ori medici ori persoane cu niste cunostinte in domeniul medicinei.
In aceasta seara am simtit o usoara mancarime si un discomfort in zona anala, m-am dus la baie insa nu am facut absolut nimic, si cand am dat cu mana(pentru ca simteam ca si cum mi-ar curge ceva sau s-ar misca ceva) am vazut pe degetul meu un mic viermisor alb care nu cred ca depasea jumatate de cm, speriata m-am uitat si pe lenjeria intima(fiinnd neagra, m-am gandit ca poate vad ceva) si am mai observat unul la fel. Insa nu e prima data cand patesc asta.mi s-a mai intamplat cam in primavara cred...dar nu inteleg de ce "au iesit" sa spun asa, sut intr-un numar foarte mare, sau de ce? Exista posibilitatea sa fie si ghemotoace de astfel de viermisori? Pentru ca am vazut ceva poze pe internet...Va rog din tot sufletul sa ma ajutati, pentru ca am nevoie de mare ajutor! Celor care ma iau in deradere nu au de cat, fiecare are probleme, si poate unul care va rade are aceeasi afectiune ca si a mea! Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o oxiuri si ies spontan din anus fiindca sunt foarte multi. Este extrem de important sa iei tratament medicamentos (iti va recomanda medicul de familie) pe care sa il asociezi cu metode ajutatoare (catei ed usturoi, seminte de dovleac). Daca apelezi doar la tratamentul naturist, problema se va prelungi ani de zile.

| saidkique a răspuns:

Salut. Nu sunt eu mare expert dar am avut o problema asemanatoare. Ceea ce am facut a fost sa mananc foarte multe seminte(nu de floarea soarelui desigur laughing ) de bostan, uscate. Le gasesti la magazine sub forma de pungi transparente. De asemenea este foarte important sa inghiti in fiecare dimineata cate 1-2 catei de usturoi mici, si sa bei lapte acru. Incearca asta. APOI du-te la un medic daca problema persista. Pur si simplu nu se merita sa dai bani pentru. o problema asa minora.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai OXIURI!

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca ceea ce ai tu este oxicuriaza. Viermii se numesc oxiuri. De obicei femelele ies in timpul noptii si depun ouale undeva aproape de intrarea in anus. Pana dimineata ouale embrioneaza si infecteaza lenjeria intima, lenjeria patului si lucrurile cu care intri in contact, inclusiv praful. Acest lucru explica de ce ai avut aceeasi problema in primavara si a revenit. Probabil ca embrionii au ramas in casa, i-ai atins si au ajuns in cavitatea bucala iar apoi au ajuns din nou in stomac si a reinceput ciclul.
Pentru tratament poti intreba la farmacie de pastile si pentru a impiedica reaparitia lor incearca sa cureti casa foarte bine, spala-te pe maini de fiecare data inainte sa mananci si pastreaza o igiena foarte buna si incearca sa eviti atingerea zonei anusului cu mainile. Oricum spala-te pe maini cat de des posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
S-ar putea sa fie vorba de oxiuri sau alti paraziti intestinali.
Mergi la medic pentru un control.
Te pup!

| HelloKitty97 explică:

@s1d3k1ckRO imi poti da mai multe detalii te rog, adica de unde stii de toate aceste metode si cat de eficiente sunt? Multumesc fiecaruia pentru ajutor, multumesc din suflet!