| Forgivenn a întrebat:

As vrea sa cresc ma inalta dar nu stiu cum.Am 14 ani si 4 luni, 44 kg, constitutie normala si am intre 1.60 si 1.62 m inaltime. Mi-a venit prima menstruatie anul acesta in iulie(dau aceasta informatie deoarece am citit undeva ca dupa ce ai prima menstruatie nu mai cresti sau ceva de genu). Parintii mei nu sunt foarte inalti tata are cam 1.70 m si mama 1.58 m si au peste 40 de ani.Mama mi-a spus ca cu cat imbatranesti scazi in inaltime deoarece oasele se strang.Astfel tata cand era mai tanar avea 1.72 si mama 1.67.Stiu ca este o diferenta mare de inaltime la mama(9 cm)si vreau sa spun ca nu are vreo boala de oase in niciun caz.Eu seman cu tata asa ca s-ar putea sa seman cu mama lui(bunica mea) dar nu stiu ce inaltime avea ea.
Nu sunt cea mai mica din clasa dar prietenele mele sunt inalte cam de 1.70 si parca ma jignesc ca sunt mai mica.
Am incercat sa imi calculez inaltimea dupa sfaturile luate de pe internet dar toate imi indica inaltimea pe care o am acum.
Stiu ca toti vor spune ca am o inaltime normala pentru varsta mea dar as vrea sa stiu daca pot ajunge la 1.70 m.Toti vor spune sa fac sporturi dar vreau sa spun din prima ca nu ma voi duce la inot sau baschet(stiti voi...criza asta...bani putini).
Am pus o multime de informatii deoarece nu vreau nimeni sa intrebe ceva.

P.S.Acum un an am pus o alta intrebare legata de inaltime atunci aveam 13 ani si 3 luni, 36 kg si 1.50 m.Inseamna ca am crescut 10 cm dar din cauza pubertatii.HA HA HA happylove struck

Ms anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reek54 a răspuns:

Mda, nu iti voi spune ca ai o inaltime normala. sau ceva de genu, ca sa cresti in inaltime, sariturile la coarda sunt foarte bune. sau sariturile simple, incearca dimineata sa faci aproximativ 100 de sarituri simple, sau cate poti. si seara la fel, nu trebuie neaparat o ora exacta, mai sunt si orele de somn, cand dormi actioneaza hormonul de crestere asa ca incearca o pozitie dreapta, de preferat pe spate, elimina pernele de sub cap. si culcate asa, mai e si alimentatia, mananca lapte,oua,carne de pui,de porc (fara grasime), peste, fructe si legume (dar naturale), si o sa vezi.ca daca respecti aceste lucruri dimineata cand te vei trezi, sau seara cand adormi o sa simti ca cresti, iti spun din propria experienta, daca mai vrei sa ma intrebi ceva. imi dai mesaj.

2 răspunsuri:
| Creionash a răspuns:

Pai.nu sti daca iti poti grabi cresterea.sunt fete care sunt mici pana la 17-18 ani si in acea perioada cresc muuuult de tot.sa faci un sport cum ar fi baschetul ar fi bun. dara ai la tine in oras in parc sau locuri de joaca cosuri de baschet cheama-ti prietenii si joaca.ai nevoie doar de o minge.stiu ca cursurile sunt costisitoare.dar nu ai nevoie neaparat sa le faci. poti juca doar pentru distractie si poate te va ajuta.in serst.nu stiu daca ai cum sa grabesti dezvoltarea rormala a corpului tau.si despre inaltimea normala.mergi la medicul de familie si el iti va spune mai sigur decat internetul daca ai inaltimea corespunzatoare pentru varsta ta. sper ca te-am ajutat.succes la crescut!:*

| adaManiladaM a răspuns:

Nu ai cum sa cresti mai inalta. Tot ce poti sa faci este sa asteptiwinking cu timpul o sa te mai inalti. Parerea mea este ca arati bine la kg talewinking Daca ai fi mai inalta cu 44 kg nu cred ca ai arata ff bine dar daca tu vrei sa pari mai inalta ia-ti ceva cu toc. Sper ca te-am ajutat :*