| MacicasIonela1999 a întrebat:

as vrea sa fac o ecografie abdominala. Si am inteles ca as putea sa cer o trimitere de la medicul de familie, dar nu stiu exact "cum sa cer" adica pur si simplu pentru o ecografie abdominala sau nu stiu... daca cineva stie sa imi raspunda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un medic nu-ti va da trimitere daca ii spui direct ca vrei ecografie abdominala, inainte sa te consulte, sa-ti dea niste analize medicale, care sa constate ca ai avea ceva la abdomen.

| corbulalbrosu a răspuns:

Discuta cu medicul de familie, explica-i despre ce este vorba si s-ar putea ca el sa gaseasca si motivarea ncesara si in baza respectivei motivari sa intocmeasca o scrisoare medicala catre o unitate medicala prin care sa solicite sa ti se efectueze o ecografiere gratuita. Bafta si Succes!