| AnaXDeh a întrebat:

As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva. Am de luat un antibiotic 1 cp la 12 ore si am 20 de comprimate. Apoi, am de luat Protectis 1 pe zi, tot 20 de comprimate. Astea le iau inainte sau dupa antibiotic? Si cum? Daca as lua una pe zi nu ar insemna ca imi va ramane o cutie in plus dupa ce termin antibioticul? Ma bate grav laughing Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

După ca daca le iei înainte le iei DEGEABA. Se iau la o jumătate de ora dupa antibiotic. Dacă îți raman pastile in plus, le păstrezi, pentru ca infecția poate reveni.

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Probioticul se ia cu o ora inainte sau o ora dupa ce iei antibioticul. daca iti ramane, nu are nimic.le pastrezi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti ca in bancurile cu Draga Olteanu Matei, si Marin Moraru, dar medicamentul domnule doctor il iau înainte de cafeluță sau după cafeluță, dar înainte de care cafeluță? Cafeluța de dimineață? Sau cafeluța de la ora 10?laughing Cel mai bine mergi la medicul care ti a dat aceste medicamente si roaga l sa i ti scrie pe hîrtie orarul, din cîte in cîte ore trebuiesc luate pastilele, si respectă exact orele pe care ti le spune doctorul. Tu esti in poză? Ce varsta ai? Sanatate multă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adminstrarea medicamentelor se face sub supraveghere medicală, nu după ureche sau sfaturi TPU.
Dacă îți rămâne o cutie în plus, o păstrezi în limita ternenului de valabilitate. Asta ca să nu te bată grav, cu emoticoane care se bâ
țâie.

| Bizon95 a răspuns:

Protectis pare a fi o chestie de redus efectele nocive ale antibioticului, poti sa nu il iei deloc daca nu ai nici o problema cu antibioticul, sau in aceeasi rata cu antibioticul (poti sa il iei in acelasi timp, dar ar fi de preferat 15-30minute inainte de antibiotic)

problemele cu antibioticul sunt in primul rand pierderea florei intestinale si/sau diaree, prima inseamna ca te doare stomacul, te duci la WC faci foarte putin, apoi te doare din nou, iar daca nu faci te doare tot mai rau (pe mine m-a prins odata in autobuz si credeam ca o sa fac pe mine de durere)

medicamentele pentru refacerea florei intestinale in general sunt scumpe, dar NU au efecte secundare, deci poti sa iei cate vrei ca te ustura doar la buzunar, iar Protectis nu face exceptie, chiar m-am uitat

tin sa remarc inca odata pe tovarasu' de la partid:
sadrian46 CARE INCA ODATA E PE DINAFARA ASA CA BATE CAMPII
si care ma ignora pentru ca, daca il confrunti cand bate campii nu face fata asa ca, crede ca un ignore ii "rezolva" problema

| RoCkKiD a răspuns:

Probioticele se iau cu cateva ore inainte de administrarea antibioticului si in mod ideal ar trebui mancat ceva inainte de a le lua incat mancarea sa cresca PH-ul din stomac, PH care altfel ar scadea efectul probioticelor.

E ok daca ramai cu o cutie in plus pentru ca probioticele ar trebui sa fie administrate pentru inca vreo 10 zile dupa ce ai treminat cu antibioticele.

PS: sper ca e antibiotic prescris nu luat de tine. happy