| yoyo_2588 a întrebat:

Buna as vrea sa-mi dati sfaturi pentru cum as putea sa scap de grasimea de pe coapse si solduri? ati trecut si voi prin problema asta si daca da cu ce ati tratat-o? tratamentele de la saloane chiar au efect? pot spune ca am incercat cremele anticelulitice si am tinut dieta dar fara efectsad, as fi recunoscatoare daca as primi niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Tratamentele de la saloane, in general, trateaza (si as putea spune cu succes) celulita; deci daca ai celulita atunci ele reprezinta o solutie cat se poate de buna, iar rezultatele vor fi vizibile.

Pe de alta parte, tratamentele de la saloane nu au efect asupra surplusului de tesut adipos (grasime) si nici slabire localizata nu exista (asa ca nu ai cum scapa doar de grasimea de pe coapse si solduri).

Solutia este sa urmezi o dieta, combinata cu exercitii fizice; si cand spun dieta nu ma refer la ceva strict, ci, mai degraba, la schimbarea stilului de viata, in sensul de a reduce numarul de calorii consumate si cantitatea de grasimi. Doar asa vei avea rezultate pe termen lung; altfel, dupa ce vei termina o dieta stricta si vei reveni la stilul tau obisnuit de viata, vei pune imediat inapoi kilogramele pe care le-ai dat jos cu greu.

| Fiorella18 a răspuns:

Nu iti recomand sa tii dieta, asa ceva NU functioneaza! Dietele nu fac decat sa te chinuie pe moment, sa astepti cu nerabdare momentul in care vei avea voie sa mananci din nou tot ce mancai inainte, iar cand revii la alimentatia pe care o aveai inainte, dupa ce ai tinut un regim strict, nu vei pune inapoi doar cat ai dat jos, ci mai mult. Solutia este sa iti schimbi alimentatia pentru totdeauna, sa eviti mancarea nesanatoasa, grasimile si dulciurile in exces si sa faci miscare cat de des poti iar corpul tau, fiind sanatos, va arata sanatos. Si nici nu va fi nevoie sa faci un sacrificiu atat de mare, ci va fi ceva cu care te vei obisnui si nu iti va mai fi greu; Nu trebuie sa gandesti in felul urmator: "Nu am voie aia sau aia... (dar vreauuuuu!)" ci "Asta nu e sanatoasa pentru mine, imi dauneaza" si incet, incet, te vei dezobisnui de ceea ce nu e sanatos pentru tine.