| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi fac niste analize dar nu sunt inca asigurata ca abia am intrat la faculate. Se poate sa-mi fac si sa platesc? Sau nu se poate deloc fara asigurare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti la facultate, ai dreptul si la asigurare.
Trebuie doar sa duci adeverinta de la facultatela CNAS, daca ei n-au trimis-o inca.

| Bondarel99 a răspuns:

Esti asigurata din momentul in care ti se da calitatea de student. Tu esti studenta de cateva luni deja.

| GeneviveJ a răspuns:

Se poate sa iti faci si sa platesti la orice centru privat, nu vei avea nevoie de asigurare pentru ca in clinicile private investigtiile ce se plateac nu necesita asigurare deci nu sunt decontate.

| Elisa2809 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri.

| eden1986 a răspuns:

Poti face cu sau fara asigurare, uneori chiar daca ai asigurare nu sunt fonduri si trebuie sa platesti depinde de laborator oricum poti face si fara asigurare cu plata