| IonelaS12 a întrebat:

as vrea sa-mi ziceti cei care ati trecut prin operatia de apendicita ce fel de analize v-au facut. unde ati mers pentru a afla daca aveti sau nu apendicita. se fac mai multe analize ppentru a se asigura ca e apendicita si nu altceva? Pentru ca azi a inceput sa ma intepe in dreapta jos si durerea s-a lasat pe picior si chiar imi si amortea piciorul. dar in acelasi timp ma intepa si in spate la nivel abdominal... si abia ma puteam ridica de jos. am mai avut dureri asemanatorii. dar parca azi a durut mult mai tare. si chiar vreau sa stiu ce ar trebui sa fac. unde sa merg? Poate fi apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pai la apendicita sau alte alea nu ai de ce sa te temi ar fi bine sa mergi totusi la un consult sa ii zici acum nu ma mai doare dar de obicei am asta si asta.Nu iti va face nimic ce sa te doara stai linistita dar nu poti sa stai asa.
Poate sa ti se agraveze apendicita daca ai sau sa faci un blocaj renal si adio copii...

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am fost la medicul de familie pentru ca aveam febra foarte mare, gen 39 si ceva care nu trecea cu nicio pastila si ea m-a pipait in acea zona si a vazut ca reactionez si m-a trimit la urgente. Se poate manifesta in diferite forme apendicita. Du-te la medicul de familie si-ti va da trimitere.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am avut dar prietena mea cea mai buna da.
A avut dureri si tot asa pana pe picior dar se zice ca in unele cazri apare si diareia sau starile de rau.
Trebuie sa mergi la medicul de familie care sa te consulte sa te apese si sa iti miste piciorul iar el de acolo daca considera ca este apendicita te trimite la spital si iti face analiza de sange, de urina.
Da mergi la medic ca acele dureri pot fi si de la rinichi

| IonelaS12 explică (pentru Freya1):

Si eu m-am gandit ca e posibil sa fie de la rinichi.dar poate fi si de la ovare in acelasi timp. Si mai multe. Dar chestia e ca maine e posibil sa nu ma mai doara nimic. si merg degeaba la medicul de familie. mai ales cum imj e frica mie de doctori. pot sa merg la medic cu cea mai mare durere. pana intru in cabinet trece tot. si apoi inceps sa ma consulte si incep sa zic ca nu ma mai doare nimiclaughing

| Freya1 a răspuns (pentru IonelaS12):

Pai la apendicita sau alte alea nu ai de ce sa te temi ar fi bine sa mergi totusi la un consult sa ii zici acum nu ma mai doare dar de obicei am asta si asta.Nu iti va face nimic ce sa te doara stai linistita dar nu poti sa stai asa.
Poate sa ti se agraveze apendicita daca ai sau sa faci un blocaj renal si adio copii...

| Florin458 a răspuns:

Mergi la un medic chirurg.El stie cu siguranta daca au sau nu apendicita.Multa sanatate!