| Amely21 a întrebat:

Aș vrea să slăbesc, am vazut pe un site ca Choco Lite ar ajuta, este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie doar sa mananci mai putine Kcalorii decat arzi, asta e regula, poti manca orice vrei tu, de cate ori pe zi vrei. Sigur ca de preferat e sa mananci ce e sanatos, legume, mancare gatita, paine integrala, carne slaba la gratar gen piept de pui sau curcan fara piele, pulpa curan fara piele, supe de legume, deci nu cu cartofi, galusti, paste in ea.
Maxim doua fructe pe zi.
Consumi si 1-2 oua pe spatamana, ceva iaurturi slabe.

Nimic nu ajuta daca nu ai mai putine calorii decat arzi, nici Choco Lite nici nimic.
Dar o alimentatie sanatoasa e cea mai buna, nu altele.
Tu arzi cam 1800-2000 Kcal, mananci un 1000-1200/zi
Ca sa dai un 3-4 Kg lunar jos.
Eu mi le calculez calorii, am cantar de bucatarie electronic, aia e.
Daca mai poti face si ceva miscare in plus fata de cea clasica, e mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Si niste 10 mii pasi pe zi si slabeste 0.5kg per saptamana in plus.
Niste bicicleta fitnes cat poate, slabeste 1kg la aprox. 10000kcal arse pe display.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu face miscare in plus nu conteaza, cont sa aiba deficit caloric, atat! Alimentatia e 85 %, abia restul e sportul. E un avantaj, dar nu decisiv.

Eu am slabit acasa stand, am dat un 4 Kg lunar adica slabire normala cu 1000 Kcal deficit.

Ce zici tu acolo cu slabit 1 kil la 10000 aratate nu pricepe omu ce vrei sa zici, si nici nu spune nimic asta.

O ora dat ca lumea la bicla medicinala arde cam 500 maxim 600 Kcal/ora, dar zicem 500. La un puls de un 140-150/minut.
Deci daca arde 2000 doar cu miscarea de baza, atunci in 23 ore arde 2400 in ziua aia cu tot cu bicla, se scade ceva, de aia e 2400.

Deci fara miscare in plus arde 2000/zi:
Daca mananca 1500 va slabi 2 Kg lunar
Mancat 1250 slabeste 3 kile
Mancat 1000 slabeste 4 kile
Scurt si clar!

Daca face o ora bicla pe zi arde 2400.
1 - 1500 mancat, slabit 3, 8- kile
2 - 1250 mancat, slabit 4, 9-5 kile
3 - 1000 mancat, slabit 6 kile
Deci evident ca slabeste mai repede la aceiasi mancare.

Isi alege varianta cu miscare sau fara in plus, isi alege rata de slabire dupa cum am zis pornind de la Kcal arse in ambele variante.
Si aia este.
Am dat ce sa manance, le combina cum vrea, cand vrea si de cate ori vrea.
Mai mult nu conteaza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca sta si zace in pat toata ziua ca majoritatea uitandu-se la "Bravo ai stil", dieta nu va da nici un efect si se va lasa de ea in cateva zile... Dar prin sport vede rezultate direct (face muschi). Si in plus, vezi ca acele calorii sunt inutile sa i le dai asa, pe etichete rareori scrie ceva util deoarece produsele astea prost-calitative din Romania au mai multe kcal decat pe eticheta, deci degeaba. Si crede-ma, conteaza, tot din experienta. Abia cu chiu cu vai slabesti in timp doar de la dieta, deoarece... scade rata metabolica, acea 'miscare de baza' cum o numeti tu, si nu mai arzi 2000kcal facand nu mare lucru, arzi sa zicem doar 1200, si daca mananci 1000. cat e minimul, slabesti teribil de greu pana faci sport. Deci useless ce ai scris tu acolo, te-ai chinuit degeaba.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca sta slabeste crede-ma! Dieta are o f mare importanta, arde 1800-2000 stand! Bine, cu miscarea de baza, cumparaturi, colo, colo.
Eu am stat ca prostu in casa 90 % cand am slabit de la 85 la 66 in 4 luni, 4, 5 luni.

Fizica e fizica, nu o pacalesti.
Kcal scrise pe produse sunt bine puse, am testat, concid, deci nu e problema, bine ca o fi putin mai mult sau mai putin, o fi, dar proba cantarului, si proba matematica a dat 97 %.
Nu scade nici o rata, eu coboram constant cu aceiasi viteza de slabore, cu aceleasi nr de calorii mancate si daca ma vedeai ca stau majoritatea zilei la TV, ma lua si rasu pe mine sincer.

Si sa-ti zic si de ce e asa:
Ca tu sa scazi rata metabolica trebuie sa reduci consumul! Asta ar insemna ca temperatura sa scada, ar insemna ca inima sa bata mai incet, ca organele sa-si incetineasca activitatea, lucru care nu se intampla, deci sa ma lase ei cu scaderea metabolismului ca nu tine.
Slabeam continuu! Pana la oase slabeam daca mai continuam dieta aia.
Eu in general nu preiau ce citesc si atata, mai stau sa si trag concluzii, testez sa vad, asa o fi?
Si pe altii care i-am mai asistat, la fel a dat.

Nu stiu ce fizica stii tu, dar la mine fizica s-a probat.
Mai scade rata metabolica putin daca nici miscarea aia de baza nu o mai faci, dar aia e altceva, eu am zis la acelasi ritm ca inainte.
Normal ca e bine sa lucrezi si muschii putin, sa mai faca si bicla, dar daca nu face si nu vrea, merge si asa slabirea.

Eu vedeam media calorica pe zi cat am avut in 10 zile, ma puneam pe cantar, si vedeam la fix cat am dat, cat am luat, sau daca m-am mentinut, si dadea al dracu de precis.
Eu de ex ard 2300 cu miscarea de baza si mai mult stat in casa. Cu sala ardeam 3000-3300 maxim maximorum.
Asa mi-am calculat si rata de arderi, prin testul practic, nu ce zic astia, nu cu aparate, calculatoare si alte alea care nu dau.

Si sa-ti zic cum e, 1 g de carbo si prot are 4, 1 K si nu 4
Unul de grasime are 9, 3 si nu 9! Si eu recalculezi valorile de pe produse asa, inmultesc cantit de carbo, prot si fat de pe eticheta la 100 g, cu astea, si da mai mult decat nr de kcal scrise.
Dar cantitatea de prot, fat si carbo sunt puse corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Vad ca faci eseuri degeaba... si mai si comentezi de fizica dar nu realizezi nici macar cu ce formula se calculeaza si nu realizezi ca e vorba de eficienta in slabit, nu sa stai luni de zile pentru a slabi 20kg... Chiar asa greu e sa alergi, pedalezi etc. pentru a slabi acei 20kg in sub o luna? Ma rog, nu te duce capul sa intelegi ca toti astia care intreaba in mod constant pe forumuri de minuni de pastile sau mai stiu eu ce de pe site-uri, vor sa slabeasca rapid cu rezultate rapide. E o schema simpla: mancat sanatos, doar cat e nevoie, si foarte mult sport. Sari peste un pas, te lasi ca nu vezi rezultate in timpul dorit. Si chiar daca nu vrea sa pedaleze, o sa vrea dupa 1 saptamana cand nu vede nici macar 1 gram dat jos cu dieta, si daca acum stie optiunea, o va folosi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca eu care am facut cam 7 ani de sala, am asistat oameni la slabit sau ingrasat, am testat, a dat, daca eu nu stiu, atunci ce sa zic.
Eu nu am nevoie de nici o formula, eu stiu regula de calcul, stiu ca 1 Kg de grasime corporala are 7000 Kcal.
Stiu kcal produselor si testat ca sunt 95 % exacte, sunt si in plus dar si in minus la unele dar putin.

Stiu cum se calculeaza practic arderile pentru fiecare, fara nici o formula si nimic, nu a fost nevoie sa citesc ce fac altii, metoda am scos-o eu, a dat si asta, deci?
Afli arderile, si vezi cat trebuie sa aiba in minus, scurt! Odata arderi cu miscarea de baza, alta data cu sport cum zici tu si in functie de asta, alegem deficitul.

Mda, aici ai dreptate, si mie mi se pare cam aiurea sa slabesc 4 kile pe luna, si mie mi se pare normal cu sport, subiectiv vorbind.

Insa ca sa slabesti 20 Kile intr-o luna cum zici tu, hai nu sub o luna, ar trebui sa arzi pe zi 4700 Kcal, tu stii ce ai vorbit?! Sincer acum.

Si sa zic si cum e:
20 Kg = 7000 x 20 = 14000 Kcal/luna trebuie sa arda in plus fata de cat mananca
140000/30 zile, 4700 pe zi da ca trebuie sa arda.
Daca nu ar manca nimic dar fara sport ar slabi un 8, 5 Kg lunar, pui un 2000 rata metabolica de baza ca e fata.
Deci nu mananca nimic, si peste asta sa mai arde si 2700 in plus fata de alea 2000, cum le arde?!
Pedaleaza 5, 5-6 ore pe zi si nemancata?
Daca mananca 1000 pe zi, trebuie sa arda 3700 in plus deci o pui sa pedaleze 8 ore pe zi.

Nu stiu ce sa zic de tine, zau asa. Dar tu habar nu aveai ce am zis mai sus, nici nu calculasei nimic, ca alfel nu ziceai asa prostie cu 20 kile si mai rau, in sub o luna!

Sport nu vrea sa faca, degeaba bla bla bla ca omu nu face, asa ca eu dau si metode pentru cine nu vrea sa faca, ca e greu ce nu e greu, omu nu vrea! Nu ii impui tu.
Vrea sa slabeasca fara, asa ca aia este, dam solutia.

M-am trezit cu destui "Eu te-am intrebat cum slabesc fara sport, nu te-am intrebat sa ma pui sa fac ceva ce nu vreau sa fac, daca vrei, daca nu, ma duc la altii", si m-a inchis! Asta e. Ca la inceput eram ca tine si eu.
Si da, pentru un om care nu are timp si nu vrea sa faca pedalari, e f greu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa se cred toti doreii din Romania, "nu am nevoie de formula", scrii eseuri, te dai mare cu "7 ani de asistat" doamneee ce om rolling on the floor) Tot eu zic prostii? Vaide capu' tau omule rolling on the floor Tot ce zic eu e de la un mare body builder din UK, daca stie romanul macar 2+2 mare miraj rolling on the floor Si toti de acolo, inclusiv eu, slabim uluitor de rapid, si ajungem oameni, nu ca voi, skinny fat si putori. Also, daca scrii eseuri masive cu nonsens, nu inseamna ca esti inteligent, ci ca macar, comparativ cu vreo 7 milioane de romani, macar stii sa scrii. Doar atat se poate aprecia laughing dar nu stii sa intelegi un text sau sa gandesti logic sau stiintific, totusi delirezi ca folosesti formule 'fizice si matematice'. Cel mai probabil tu nu stii nici ce e aia termodinamica, care e folosita in calculul energiei schimbate de un corp... vaide vaide. Cu masa corpului uman si diferenta de temperatura aflii caldura, se masoara fie in jouli fie kcal, cum vrei acum, cu asta aflii cate calorii are un aliment + chimie. Prostiile astea din mancare au reactii chimice care produc energie la interactiunea cu acidul gastric, de alea ziceam mai sus, dar sigur nu intelegi. In rest, in eseurile alea, mai mult baliverne de nu le-a zis nimeni - sau sunt curat non sens. Si nu mai generaliza, toti oamenii vor face sport la un moment dat, ca o ultima varianta... asa e psihologia omului, indiferent unde ar fi pe planeta, vrea sa slabeasca, va face orice. Daca a fost dispus sa caute pana si de Choco lite (care e doar pentru cufureli, si in unele cazuri ar ajuta), va face si sport, care e CEL MAI eficient daca e alaturi de o dieta sanatoasa, nu neaparat putin. Adica da, carnea e foarte satioasa, dar si alternativele pentru vegetarieni sunt la fel de satioase, nu e necesara prea multa pentru a fi vioi toata ziua, si are si acele 1000kcal necesare zilnic. Deci nu alearga pe stomacul gol. Dar ma rog. Crezi ce vrei. Daca ai citit pana aici, hai sa nu mai facem spam omului, scriu si eu mult ca poate asa iti convine tie, daca nu e mult, nu citesti. Dar de acum scurt si la obiect, te rog. M-am plictisit de scroll eu cand intru la notificari, dar persoanele care se mai uita pe aici.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai inteles ca oamenii NU vor sa faca sport?! Eu am facut 7 ani, ce sa le fac eu? Nu doreau, se si suparau cand insistam.
Majoritatea nu fac. Sa ii obligi? Esti absurd.
Nu ma int pe mine de body cucu, eu ti-am demonstrat clar. Daca te int subiectul ai da scroll, dar nu iti convine ca am zis adevarul, te deranjeaza, aia e, ca daca pun pariu pe 300 euro te faci de ras cu martori. Regula se aplica oricui si peste tot, ca sa dai 20 Kile jos trebuie sa se intample ce am zis.
Ofticosulei, invata daca nu stii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Psihologia spune CA VOR dupa ce vor vedea ca rezultatele sunt mai rapide. Se numeste MOTIVATIE. Pariuri? Tu ai gresit persoana copile, bataie 1v1 si vei realiza, pe lumea cealalta, ca esti prost de bubui rolling on the floor (la propriu)

| Donsavas a răspuns:

Nu

| Yuoia a răspuns:

Choco Lite este doar un purgativ. Iti goleste intestinele. Dar nu slabesti nici daca il iei zilnic.

| Amely21 explică (pentru Yuoia):

Am comandat sâmbătă, dar m-am răzgândit și aș vrea să anulez, am mai vazut păreri, ca ar fi doar țeapă. Încă nu a ajuns, dar nu știu dacă se poate, să anulez nu am gasit niciunde informații. Stiu ca se poate slăbi și prin alte cai, sau diete

| M1989 a răspuns:

Buna. Uite cum eu am slabit intr-o luna 10 kg. Am facut deficit caloric, renuntand la dulciuri, sucuri, paine, si mancatul dupa ora 20. Da si am facut si minim 5 km de mers pe jos zilnic. Acum urmez o dieta mai stricta in deficit caloric. Doar iaurt slab si cartofi fierti s-au copti de 3.-5 zile. Trebuie sa ai voina! Mie sincer imi este foarte greu sa lupt cu subcostientul de cat cu kg. Dar usor usor rezultatele au dat roade. De la 100 la 88 intr-o luna este bine. Mult succes!