| balteanuanca94 a întrebat:

As vrea sa va adresez si eu o intrebare. Am un bebe de 5 luni si astazi a inceput criza de eruptie dentara... Gen febra, plansete, nu doarme. I se vede dintisorul. As vrea si eu sa stiu cam cat dureaza starea asta a lui de agitare? Ca eu sunt mai agitata ca el cand il vad asa sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana ies dintii la suprafata. Depinde de copil. La unii mai repede, la altii mai greu. Procesul de eruptie al dintisorilor incepe cu 2 luni inainte ca dintele sa iasa, propriu-zis, la suprafata si creste intermitent. Toti dintii primari ies pana la varsta de 20-30 luni, insa majoritatea copiilor nu prezinta simptome importante cu fiecare dinte care sparge gingia.

| balteanuanca94 explică (pentru Salontanul):

Sus se vede un punct alt iesit la suprafata dar nu stiu daca este dinte sau altceva. Iar jos se vede decat alb. Ma oboseste starile lui de plans si ca dabia il conving sa manance. El care era un copil foarte linistit de la nastere nu a plans, decat cand era foarte somn in rest era foarte linistit... Si pe cat de linistit era atunci pe atat de agitat e acum. I-am dat Panadol Baby si Calgel dar nu vad ceva deosebit doar ca nu mai are febra. a avut astazi 2 episoade de febra 38.3 si 38.4 dupa oscila intre 36.8 si 37.8 iar acum are 35.4.

| Salontanul a răspuns (pentru balteanuanca94):

Stiu ca o mama nu poate fi linistita dar iti sugerez sa incerci sa te calmezi. Sunt probleme inerente. Mai citeste si pe net: http://www.totuldespremame.ro/......-dintisori
http://www.perfecte.ro/......nti-1.html
http://www.utilecopii.ro/......atic/4564/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa precizez ca aceste probleme sunt (in majoritate) doar la primii dintisori. Deci peste 2 luni se poate sa nu mai aiba probleme. Depinde si de gena.