| aleahimihaela a întrebat:

Buna as vrea sa va cer ajutoru am un prieten care in urma cu 2 ani a fost depistat cu epilepsie tin sa spun ca a facut epilepsie pe baza de stres ultima criza a avut-o acum 2 ani si a avut un tratament care nu dupa mult timp de la ultima criza la intrerupt (spune el ca iau spus doctori ca nu mai era necesar ca iar fi trecut ceea ce nu prea imi vine sa cred) de vreo 2 luni incoace a inceput sai curga sange din nas a fost internat 2 saptamani pentru analize iar cand a iesit din spital doctorii iau spus ca analizele sunt in regula, iar motivul pentru care a luat un tratament a fost ca avea sangele ingrosat na mai avut treaba cat a stat in spital si vreo 2 saptamani pana aseara cand a inceput iar fara motiv statea in pat si a inceput sai curga sange din nas destul de abundent parerea mea sunt foarte speriata sa fie ceva in legatura cu epilepsia sau pur si simplu de la oboseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Daca nu vrea sa tina tratamentul, mereu o sa aiba probleme. Cand se va agrava, va realiza si el asta. Cat despre sange, daca el are venele "avariate", pana nu face o operatie, tot o sa-i curga sange. Sunt multi oameni care au problema asta, nu tine neaparat de epilepsie.

Răspuns utilizator avertizat
| foxsilver a răspuns:

Am o prietena care sufera de epilepsie de cand era foarte micuta, si face tratament continuu. In ciuda acestui fapt, medici i-au interzis sa faca o facultate, ea a facut-o totusi, dar n-a avut niciodata un job.
Ideea este ca epilepticii(se pare), nu au voie sa faca efort fizic si psihic.
Cred ca ar fi necesara o monitorizare medicala periodica.

| AgathaRo a răspuns:

Sange iti poate curge si in cazul in care te enervezi. E ceva legat de tensiune.

| Deliα a răspuns:

Trebuie sa ia tratamentul si sa nu faca efoft fizic sau psihic.

| BuGz a răspuns:

Manifestarile epilepsiei CLINICE sunt :
Procesul epileptic este un defect tranzitoriu de control al descarcarilor neuronale. Au loc pierderi de constienta, convulsii, uneori manifestari senzoriale: halucinatii vizuale, auditive, vestibulare, manifestari vegetative (cefalee, tahicardie), manifestari psihice emotionale care anunta criza. Accesul convulsiv instalat prin pierdere de cunostinta si cadere, este insotit de contractura intensa ce debuteaza prin strigat cauzat de spasme ale muschilor respiratori si glotici, apoi ridicarea membrelor superioare, intinderea corpului, cu capul pe spate sau lateral, cianoza, tahicardie, hipersalivatie. Contracturi abdominale cu evacuare de urina si materii fecale. Faza aceasta dureaza 10-30 secunde. Contractiile bruste, sincrone scad iar dupa 40-80 secunde. Apare respiratia prin inspiratii zgomotoase, profunde. in timpul accesului reflexele sunt abolite. Dupa faza postcritica, de coma, bolnavul trece in somn linistit. Se trezeste uneori cu stare confuza, dureri de cap, depresie, alteori halucinatii, violenta. Se va face electroencefalograma care va arata anomalii cu unde lente si varfuri de amplitudine. Medicul poate face stimularea cerebelului cu electrozi. Unii medici au vindecat epilepsia prin bioterapie.
Eu am comparat si nu am gasit mai nimic care sa aiba legatura cu epilepsia!winking cred ca este de la oboseala dar ar fi cel mi indicat sa cheme un doctor!winking
Mult Noroc!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)