| RBK30 a întrebat:

Buna, as avea si eu o intrebare pentru voi..., acum doua zile m-am decolorat si din culorea mea naturala neagra am vrut sa imi fac jumate de par gri si de cand mi-am decolorat jumateatea de par a inceput sa imi cada putin mai mult fata de cat imi cadea mie si inainte sa ma vopsesc (mentionez ca e prima data cand ma decolorez si ca m-am decolorat acasa) si as vrea sa stiu daca revin la culoarea mea natural negra mi se mai reface parul catusi de putin? Fiindca de cand m-am decolorat jumatate de par este foarte aspra si arsa si imi si cade dar nu fft mult (astept raspunsuri)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu va mai fi din nou parul ca alta data.
La decolorare ies din fire colorantii, dar si grasimea si alte componente naturale, parul slabeste ca rezistenta (mecanica).
- Daca chimicalele ataca doar firele, atunci din cauza slabirii rezistentei, unele se pot rupe, dar parul va putea creste la loc.
- Daca chimicalele distrug radacinile de par, atunci acel fir nu va mai avea cum sa creasca inapoi.

| Vântulalb a răspuns:

Parul se rupe din cauza decolorarii. Nu cade asa cum stim noi.
Daca revii la culoarea ta prin vopsire, nu rezolvi nimic. E tot o actiune chimica. Lasa-l sa creasca natural si se va rezolva.