| onlychengs a întrebat:

Astazi am fost la dentist ca sa mi se scoata niste resturi de la o masea definitiva. Inca am zona amortita de la anestezie. Dupa ce o sa treaca efectul anesteziei o sa ma doara? Si daca da, cat de tare? Pot lua o pastila in caz ca ma doare? Stiu ca depinde de la om la om... dar poate unii au fost in situatia mea si pot sa-mi spuna din experienta lor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

In functie de calitatea chirurgiei te va durea mai mult sau mai putin. Daca e insuportabila durerea atunci ti se va recomanda sa iei un anti-inflamator, insa el nu va dura mult. poate 10 ore.

Cel mai important este sa lasi sa se inchida locul ala acolo si sa ai rabdare. In vreo 2 zile o sa fii ok.

Asta inseamna sa nu mananci nimic solid sau cu bucati tari, sa eviti partea respectiva a gurii, pentru a lasa rana sa se inchida. De asemenea nu lua aspirina sau nimic altceva care fluidizeaza sangele.

| elenamarian95 a răspuns:

Buna! Da,o sa te doara ceva dupa ce trece efectul anesteziei.O sa te mai doara si pana trece rana de la masea,insa poti lua un calmant,trebuia sa iti spuna medicul stomatolog cam ce ai putea lua,gen algocalmin,ibuprofen din astea,insa nu va fi o durere insuportabila, acum este exact cum ai spus si tu, depinde de la persoana la persoana, eu am suportat durerea, ce e drept cu algocalmin.