| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am fost la o ecografie abdominală. Doamna doctor a zis că se uită și mai jos dacă tot sunt la ea. M-a întrebat când mi-a trecut menstruația pentru că ar fi văzut un pic de sânge, dar mie mi-a trecut menstruația de o săptămână. Vreau să vă întreb dacă în mod normal se vede sângele sau ar putea fi vorba despre o sarcină la început. Acum 2 săptămâni și jumătate am avut un contact sexual și mi-e frică să nu fie vreo sarcină. Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul și timpul acordat. O zi frumoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A vazut ceva neobisnuit in uter. Poate fi sange, poate fi o sarcina (dar mai amre de doua saptamani si jumatate), poate fi un polip. Trebuie neaparat sa te vada un ginecolog, situatia poate fi foarte serioasa

| romeo78 a răspuns:

Doamnă, mergeți la un medic ginecolog cu rezultatele medicale făcute recent, inclusiv ecografia și cereți lămuriri și să fiți controlată de o eventuală sarcină! Nu amânați dacă nu vreți copil, căci vi se va face un chiuretaj și gata. Dar, dacă amânați vă va fi mai greu cu întreruperea de sarcină!

| NoooooNaMe a răspuns (pentru romeo78):

Problema e că sunt minoră și nu vreau să afle ai mei. De aceea am întrebat despre ce ar putea fi vorba. Eram curioasă mai mult dacă sângele menstrual se vede ecografic și dacă el există acolo "pregătit" (să zic așa) cu atâtea zile înainte de o nouă menstruație.

| romeo78 a răspuns (pentru NoooooNaMe):

Nu ar avea cum să se vadă. E un lichid care curge, nu rămâne. De aceea îi spune scurgere de menstruație. Deci, ce s-a văzut e cu totul altceva! Trebuie să faci ceva, căci după 5-6 luni, dacă este o sarcină se va vedea. Mai bine ai un scandal cu părinții acum când se poate face ceva, decât să ai un copil! Cred că atunci când se va afla că ai ascuns și ai burtică deja scandalul va fi mult mai mare!
Mai bine spui adevărul acum, căci oricum mai devreme sau mai târziu se va afla totul!
Deci, gândește-te bine dacă vrei să ai un copil sau nu de acum, în loc să faci școală!