| anonim_4396 a întrebat:

happy
Astazi m-a intepat o viespe de deget.Mi s-a umflat degetul si putin mana.Pot sa strang din mana dar mai greu.Credeti ca pot pati ceva? Ceva grav? worried

Imi este foarte frica nail biting

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Daca nu ti-a ramas acum in mana nu ai de ce sa te sperii. Pune niste sare si ai grija.
Daca nu, consulta medicul de familie, oricum nu e nimic grav.

http://sanatate.acasa.ro/......36007.html

Bafta!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt alerigica. Nu mi s-a umflat toata mana! Doar degetul si putin mai jos de el! happy tongue

| Elsiane a răspuns:

Trebuia să pui sare pe rană, imediat. Du-te oricum la medic, cine știe ce se poate întâmpla, mai ales dacă îți este frică. Oricum, este normal să ți se umfle degetul și mâna, și dacă s-a întâmplat asta, e normal că nu prea mai poți să strângi mâna, e din cauza umflaturii. Nu este ceva grav, este ceva normal.
Dar, totuși, am o întrebare: ai scos acul din deget?

| anonim_4396 explică (pentru Elsiane):

Nu m-a intepat o albina.Ci o viespa.Nu sunt sigura de ac.Dar stiu ca nu mai este acolo.Din cate imi aduc aminte l-am vazut pe mana si l-am dat jos.Dar nu sunt sigura thinking Oricum acul nu este in deget. happy

| Elsiane a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, foarte bine. Oricum, du-te la medic, nu se știe ce se poate întâmpla.

| anca2002 a răspuns:

Si pe mine m-a muscat alalteri si mi s-a umflat am fost sa-mi iau un mar din copac si m-a muscat dar nu aveam inmic in picior era doar gaura facute de acul viespi

| Adinuush a răspuns:

Nu draga mea nu se poate intampla nimica stai linistita pe mine si in picior si o data aproape de ochi dar nu am patit absolut nimic in aprox. 3 zile iti ispar durerile si toate alea big grin Bafta happy!

| daddy001 a răspuns:

Du.te la medic, poti fi alergica la intepaturile de albine!

| Constantin_Gabriel_1998 a răspuns:

Nu e periculos, era pericolos daca te pisca in zona gatului, dar daca tea piscat de deget nu-i nimic grav, o sati treaca happy