| Clamidia a întrebat:

Astăzi merg la stomatolog sa îmi plombeze o măsea cred și sper ca doar atâta. Îmi este foarte frica de anestezie și poate îmi taie pe acolo ceva și ma coase după. Îmi e frica de durere. Și nu stiu ce sa fac. Caria îmi atinge nervul of. După ce îmi fac dinții o sa merg la ortodont ca sa văd ce îmi spune. Oricum as dori un aparat dentar dar am masele de minte. Nu sunt ieșite dar sunt acolo și nu vreau operație in gura. Imi e foarte frica. Dacă aud ca trebuie sa îmi scoate măselele alea sau altele mai bine rămân cu dinții strâmbi. Macar sus sa-mi pun dar am uitat dacă îmi plombează măseaua. Pot pune aparat dentar peste o măsea plombata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi dacă ți-e „frică de durere" tu n-ai nicio șansă să reziști cu-n aparat dentar

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai de *** ce fatalau esti... de anestezie ai auzit?

| Clamidia explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt fata? și de aia îmi este frica. De Aceee

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Clamidia):

De unde pana unde frica asta? Da-le naibii, relaxeaza-te. Gindeste-te ca alternativa e mult mai nasoala - au fost si destule cazuri de destepti morti de la o infectie de masea netratata din diverse motive.

| 70gabriela70 a răspuns:

Bună! In mod normal când îți plombează măseaua nu are ce sa ți taie. Îți face anestezie (eu una nu am simțit-o niciodată) și după îți scoate sau omoară nervii, apoi îți plombează măseaua. Și da, îți poți pune aparat dentar dacă ai măsea plimbată. Cât despre cele de minte nu știu sa-ți spun, mie abia acum mi-a iesit un colțișor la cele de sus. Și mi așa pune aparat dentar doar jos.
Sfatul meu este de acum înainte sa mergi din timp la stomatolog si așa în caz de carii iti va face niște plombe de suprafața pe care ți le poate plomba rapid fără anestezie și costă și mai puțin.
Bafta!

| Alexandru3032 a răspuns:

Da iti poti pune aparat dentar peste maseaua plombata, am aparat dentar de 3 ani, si mie a trebuit sa-mi plobeze masele sau sa faca extractii doar ca nu va durea datorita anesteziei, si cu frica aceea de anestezie nu stiu ce sa zic, ar trebui sa inveti sa nu-ti mai fie frica pentru ca sunt destule creme sau spray-uri care sa amorteasca locul unde sa face anestezia, plombarea maselei este si un procedeu relativ simplu si unul aproape de tot fara durere.
Uite ca sa te linistesti priveste clipul asta: https://youtu.be/okBjnGoDwS8
Oamenii au si alte clip-uri interesante.
Sper ca te-am ajutat