| anonim_4396 a întrebat:

Astazi mi-a cazut o masea de lapte (am 12 ani jumate) de pe arcada de jos, maseaua se misca de cateva luni si a inceput sa creasca maseaua permanenta iar azi(dupa ce mi-am scos maseaua) am observat ca maseaua permanenta creste stramb, creste spre limba ca si cum. Langa(spre obraz) a ramas un mic spatiu doar cu gingie pentru ca acolo era maseaua de lapte. Medicul dentist ce ar putea face in acest caz? Adica as putea purta aparat dentar? (nu m-as supara) happy sau imi va scoate maseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu o să ți-o scoată laughing. Eu cred că-i prea de vreme pentru a trage concluzii, de abia ți-a căzut aia de lapte. Când o să fie crescută și va fi strâmbă, probabil o să-ți pună aparat.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a crescut aproape un sfert, se vede clar cum creste stramb se vede si varful maselei...

| anonim_4396 explică (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Atunci probabil o să ai nevoie de aparat, dar doar dentistul vizitându-te o să știe dacă-i cazul.

| Zorn a răspuns:

De obicei, asta se repara cu aparat dentar. Nu are de ce sa iti scoata o masea sanatoasa si necariata, doar in cazuri extreme si nu se pune problema la tine.