| anonim_4396 a întrebat:

Bună, astăzi nu am avut stare de anxietate, m-am simțit bine, fără palpitatii sau stare de neliniște, dar acea presiune pe cap tot o am, de aproape doua luni și parca am presiune pe ochi, imi bate pulsul în cap, vedere dublă dar când închid un ochi vad bine dar na, am făcut CT și nu am absolut nimic la cap, tot curat. Poate sa fie ceva carenta de vitamine?
Va rog seriozitate, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Plimbare minim o ora jumate' seara, dus, culcare. O sa fie mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încearcă să identifici cauza, dar e mai indicat să consulți un medic.

| eckblume a răspuns:

Da, poti lua niste vitamine de intarire. Nu mai sta doar in fata calculatorului, ecranului, fiindca iti obosesti vederea. Stiu ca unii profesori va tin mult la ore, asa ca ai nevoie de pauze. Sa deschizi fereastra sa ai mereu aer curat in camera. Sa mananci fructe, sa dormi suficient. Seara e un un pahar de lapte cu miere.
Nu stiu daca la tine va functiona, dar iti recomand sa asculti pe yt metode de relaxare, meditatie. Exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=iCXCnJrTdYs, https://www.youtube.com/watch?v=W8a3T8pI9Ns
Sau cand apare nelinistea sa asculti anumite melodii care te calmeaza de obicei.
Daca ai facut control la cap si nu ai nimic, inseamna ca e pe fond psihologic. Te streseaza ceva in ultiul timp?

| Lorena6879 a răspuns (pentru eckblume):

Ma stresează starea asta, plus ca am și ceva confuzie

| Jidvei a răspuns:

Simptomele astea le-am avut si eu, mi-a trecut dupa 3 luni, e o cefalee de tensiune care este cel mai probabil provocata pe fond emotional si lipsa odihnei.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

E de la anxietate aceasta stare?

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Da,cu problema asta am fost la psiholog si mi-am revenit dupa cateva sedinte.
Si lipsa somnului contribuie, cat si pe fond emotional.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Bine, dar am și confuzie și nu ma pot concentra, tot anxietate este?
Merci de raspunsuri

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Confuzie,letargie,nu ai nimic grav, mai rau ti se agraveaza problema crezand ca ai ceva ))

| eckblume a răspuns (pentru Lorena6879):

Https://www.medicinenet.com/......ptoms.htm, https://www.medicinenet.com/anxiety/article.htm
Da, poate sa fie si confuzie din cauza panicii pe care o ai in momentul acela. Cel mai bine e sa te vada un medic. Poate ai si altceva pe langa anxietate ce tine de concentrare. Sa iti faci si un control de vedere daca simti ca nu mai vezi bine.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Ai avut aceste simptome? Și ai avut confuzie sau dezorientare?

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Da am avut simptomele tale, confuzie.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

În cât timp tia trecut?

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Cam un an m-a tinut

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Ok, mersi de raspunsuri

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Tea ținut continuu sau Tea mai lăsat și a revenit

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Presiunea m-a tinut in mare cel mai mult, rar daca ma lasa 1-2 ore si dupa iar aparea.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Bine, mersi de raspunsuri, Seară bună.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Încă o întrebare, confuzia și dezorientarea, cât Tea ținut pe tine?

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Confuzia pana cand s-a terminat si dezorientarea aveam episoade, tinea in anumite momente ale zilei

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Cat timp Tea ținut confuzia și dezorientarea?

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

în 15 Decembrie | Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):
Cam un an m-a tinut

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Oofff, crezi ca o sa ma țină și pe mine asa de mult?

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Priveste partea buna, n-ai nimic grav.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Jidvei):

Am și vedere dublă dar când închid un ochi vad bine, ai avut și tu așa?

| Jidvei a răspuns (pentru Lorena6879):

Vedere neclara am avut

| Inesss a răspuns:

Nu suferiti niciodata singuri! Este extrem de important sa vorbiti, sa va deschideti. Puteti trece si peste aceste sentimente, cu multa rabdare si putere!