| Simion9999 a întrebat:

Au inceput sa mi se manance dintii de la radacina si incep sa am dureri. Daca merg la stomatolog ce o sa imi faca? Aproape toti mi s-au mancat si mi-e frica sa nu imi cada si cat ar costa o albire a dintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Lule a răspuns:

Nu ti se mananca dintii. Ceea ce vezi tu sunt carii la nivel de colet dentar sau daca ti s-a retras gingia atunci ai carii in cementul radicular. Ma rog nu intelegi tu, ideea e ca trebuie sa mergi la stomatolog sperand ca mai poti salva ceva. De ce zic asta? Pentru ca daca ai retractie gingivala asta implica prezenta tartrului ceea ce e de rau pentru ca iti pot cadea dintii, iar cariile care ti-au aparut la nivelul radacinii sau coletului sunt mai periculoase decat cele de pe coroana dintelui, pentru ca zonele acelea nu mai sunt protejate de smalt. Deci nu prea iti place sa te speli pe dinti.
Ce iti va face stomatologul? Pai in primul rand trebuie sa iti curete tartrul (150-250 lei) dupa trebuie sa iti trateze gingia pentru a reveni la forma initiala si abia dupa aceea iti va trata cariile (cam 150-200 lei/dinte depinde acum si ce materiale foloseste, cat de afectat e dintele) in caz ca unii dinti nu pot fi salvati ori ii scoate de tot si iti propune sa iti faci o punte dentara(1200 lei dar depinde de medic) sau sa-ti pui un implant (400€+400 lei/ dinte, dar din nou depinde de medic), ori reuseste ca iti faca un bont dentar pe care sa iti puna o coroana (400 lei/ dinte, dar depinde de medic) cam asta iti va face.
Cat despre albire e mai putin importanta, probabil nu vei mai avea bani si pentru asta, iar pretul depunde de clinica la care mergi de solutiile pe care stomatologul le foloseste ( mai concentrata sau mai putin concentrata) plus ca nu se face intr-o singura sedinta.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie tratati dintii, doar dupa aceea se poate pune problema albirii.
Trebuie sa faci un consult pentru constatarea starii danturii, cat mai repede!

| mgtow a răspuns:

Te mananca gingiile, au culoare alba? Probabil semn de parodontoza se retrag pana iti cad toti dintii, cu o curatenie la dentist si vizite din 6 in 6 luni mentii treaba sanatoasa

| Simion9999 explică (pentru mgtow):

Nu ma mananca dar sunt albe.

| mgtow a răspuns (pentru Simion9999):

Ai parodontoza, o sa vada dentistul cum scapi de ea de fel prin detartraj dar nu cred ca merge 100% varianta aia

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand ai nevoie de reparatii capitale, daca ai atatea carii in gura si chiar stricate de la radacina.
Mergi la un stomatolog sa faca o verificare si iti va spune pe real, ce iti va face si cat te costa.
Curatarea de tartru si albirea, se fac la urma, cand toate cariile sunt rezolvate.

| Lule a răspuns (pentru Violleta2022):

Detartrarea si albirea dintilor sunt doua lucruri total diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil va fi nevoie de mai mult decat o alibire, preturile depind de fiecare cabinet in parte, daca inca nu ai o programare, ti as sugera sa iti faci una, decat sa ramai fara dinti, mai bine mergi din timp

| AlleXuSS a răspuns:

Salut nu ma pricep in mare dar cel mai bine faci o vizita la un stomatolog in cel mai rau caz daca ai un dinte, masea "atacat/a"foarte rau o sa incerce sa iti trateze ce se poate sau o sa-ti puna plombe!
dar ce ai spus tu cu albirea in niciun caz nu-ti recomand o sa-ti spuna ca nu se intampla nimic dar crede-ma o spun pentru am trait-o pe pielea mea mai bine iti faci un detartraj decat albire pentru ca albirea dintilor iti v-a afecta smaltul dintilor si o sa ai probleme mai mari dupa happy
Succes!

| Simion9999 explică:

Bai,in primul rand nu mi-a raspuns nimeni la intrebare."du te la doctor, du te la doctor" asta stiu si eu sa fac.eu am pus intrebarea ca am zis ca e cineva care se pricepe pe aici dar m-am inselat.in al doilea rand albirea o fac dupa ce rezolv problema dintilor desteptii pamantului.in al 3-lea rand v-am intrebat si de pret, nu mai vedeti sa cititi fratilor? Care e problema voastra? ce aveti? -_-