| Alone_1992 a întrebat:

avem 2 pisici si una din ele a murit. Cealalta pisica fiind singura a inceput sa miaune, un timp statea linistita (adica nu mai mieuna) dupa iar incepea, dar acum sta si zace, nici macar nu mai miauna la mine la usa, sau nici nu se mai joaca. Pisica are in jur de 9 ani. Ce s`a intamplat? E pe moarte? Va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa fac.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pisica, aidoma cainelui, dezvolta legaturi emotionale atat cu stapanul cat si cu ale animale ( in cazul de fata, cealalalta pisica).In cazul despartirii de stapanul sau animalul de care s-a atasat pisica sufera, prezentand simptomele unei anxietati de separare. Vezi aici descrierea acelor simptome : http://www.animalutul.ro/......sici/1890/

Ca argument in favoarea legaturii afective intre doua pisici, priveste acest video emotionant :
http://www.youtube.com/watch?v=UIBajXdDeD4&feature=related

| iulia013 a răspuns:

Probabil ca ii este dor de cealalta pisicuta cel mai bine ar fi sa stea in preajma unor pisici ca sa se inveseleasca putin...

| Lady21 a răspuns:

Cred ca se simte foarte slabita si suparata ca a murit cealalta pisica, nu radeti si o pisicile au sentimente, eu cred ca ar trebui sa o duci la cinbeva sa se joace cu o pisica sau sa iti iei tu o pisica, nu o lasa asa, la un moment dat nu o sa mai suporte singuratatea si probabill......ca o sa moara(Doamne fereste!) Te pup! Funda? happy

| catal1nmax241124 a răspuns:

Saraca acum ia se simte singura trebuie sai iei alt pisic sau so bagi in seama adica so necajesti si atunci ii vine chefu de joaca dara daca nu emrge iaia o pisica sau motean depinde