| Noreasontosimle a întrebat:

Avem pe aici oameni care fac sala? Oameni care M ar putea ajuta cu niște sfaturi? Fac sala de puțin timp și... chiar dacă am întrebat antrenorii ce fel de exercitii ar trebui sa fac pentru rezultatele dorite, sau chiar dacă ma uit la tutoriale cu tot felul de exercitii...tot am semne de întrebare. Nu pot întreba antrenorii tot ceea ce vreau sa stiu! Cum este bine sa combin Exercițiile pentru a lucra tot corpul dar și pentru a lasă Mușchii sa se recupereze? Ce trebuie sa mananc? De câte ori pe săptămâna e bine sa merg la sala? Cât mai multe sfaturi sunt bine primite, va mulțumesc anticipat ( dacă va ajuta va pot da următoarele detalii am 1, 71, 60 de kg, fund mare, picioare grosuțe, talie subțire)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

In primul rand care e scopul tau? Ce vrei sa obti? Eu de exemplu imi lucrez corpul in 4 zile de antrenament, iar in astea 4 zile lucrez fiecare grupa de 2 ori si am si repaus intre ele pentru a se recupera si dezvolta. La program, depinde de tine, de cum te simti tu bine, cum functioneaza mai bine, ti-am dat exemplul meu, mie imi merge bine cu 2 antrenamente/ fiecare grupa. Mancatul hm, eu personal NU cred in alimente rele si alimente bune, in alimente care in grasa si alimente minune, cred in MODERATIE. Astfel; la 1.71 si 76kg acum abdomenul este mai mult decat vizibil, iar tocmai acum 25-30 de minute am terminat de mancat ultima masa (aviz celor cu "NU mancati dupa ora 18"rolling on the floor ). Spune-mi care este scopul pentru care mergi la sala, sa-ti pot oferi anumite raspunsuri.

| Noreasontosimle explică (pentru DovleacTurbat):

Pai vreau sa obțin ce vrea orice fata. Picioare și fund tonifiat, abdomen vizibil lucrat, celulita eliminată și brate frumos definite...

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Noreasontosimle):

Bun, cu programul ti-am spus, expermientezi. La mine mine imi merge bine cu antrenamente de 2 ori pe saptamana la fiecare grupa, la tine e posibil sa nu mearga deoarece suntem diferiti, intelegi? Nu exista niciun secret, truc, exercitii minune. Te antrenezi pur si simplu, alimentatie incearca un deficit caloric nivelul proteinelor ridicat adica 2g/kg la 60kg vei consuma 120g proteine (120 g de proteine inseamna 480 de calorii, 100g carbohidrati inseamna 400 calorii, 30g grasimi inseamna 270 calorii, un total caloric de 1150 de calorii pe zi impartiti in cifrele de mai sus 120 proteine, 100g carbo, 30g grasimi) Este un calcul general, il poti incerca si dupa un timp sa-l modifici in functie de cum raspunde organismul tau. Consuma pentru o saptamana caloriile si macronutrientii scrisi de mine si zi-mi daca incepi sa te definesti (definire vine in timp, nu intr-o saptamana, gen daca pierzi din greutate). Lucrandu-ti corpul la sala, fiind in deficit caloric vei arde grasimile, abdomenul va fi vizibil, vei fii definita. Dar ai grija sa respecti cele 2g de proteine/kg pentru a nu pierde masa musculara, si un complex de multivitamine te-ar ajuta, deoarece antrenamentele pe deficit sunt foarte grele. Bine, deficitul tau nu este unul agresiv, ti-am zis e un calcul general, nu te cunosc, nu-ti cunosc organismul, de aia ti-am zis experimenteaza si in functie de cum reactioneaza adaptezi.

| Shophia18 a răspuns:

Eu fac si Kickbox si Fitness in fiecare zii 4 ore
2 ore fitnees si 2 Kickbox
Si mananc sanatos!
Adica: nu mananc grasime si nu beau suc. Beau Redbull mult ca e boala mea, mananc Salate, beau cola zero, apa plata.
Si ce e cel mai bun sa bei si vezi rezolvare ( apa calduta cu lamaie dimineata pe stomacul gol)
Fa tu retete pentru tine .....Sa mananci fiert si sa renunti la MC, KFC, Pizza etc
Si eu mananc de multe ori gras sau beau un suc sau o prajitura ca sunt Om!
Uita-te pe Google cum sa slabesc intr-o saptamana!

| Noreasontosimle explică (pentru Shophia18):

Nu vreau sa slăbesc intr o săptămâna. Și da, am renunțat și eu de 3 luni la prăjeli, mai mananc câte o felie de pâine, nu beau sucuri, însă tot nu se vede nimic...

| Diana2903maria a răspuns:

Buna,eu fac sala de aproape un an ma pot descrie ca sunt la fel ca tine ( talie subtire, fund mare, 1.65, picioare grosute)la inceput totul pare complicat dar dupa aceea iti vei da seama singura ce trebuie sa faci eu am inceput doar cu niste abdomene,flotari, genuflexiuni, am alergat mult, am ridicat cateva kg, am dat la sac, si tu poti incearca momentan aceste lucruri pe parcurs vei trece la lucruri mai complicate eu am facut asta 3 luni si dupa aceea muschii mei au inceput sa se dezvolte foarte bine. Sper sa-ti fie de folos aceste lucruri.