| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost la ginecologie si mi-au descoperit un chist dermoid de 2-3 cm pe un ovar. Doamna doctor mi-a zis ca nu e grav, dar trebuie urmărit si operat daca in 6 luni mai creste (la alt tratament nu raspunde). Ideea e ca eu am citit pe net ca foarte rar apar si zone maligne pe un asemenea chist și m-ar interesa sa aflu sigur daca am cancer sau nu. Asa ca nu stiu daca sa mai intreb medici despre diagnosticul meu sau sa ma programez direct la analize de sange care descoperă cancerul ovarian. Voi ce părere aveti? Repet, pe net scrie ca foarte rar apare cancer si ca in general 70% din ele sunt benigne

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În asemenea situație. Hai să zicem că te iei după net, sau după o părere exprimată aici de către un păreolog și că te vei afla în cele 30 % cazuri care nu sunt benigne, ce faci? Te iei după Internet, după TPU, te rogi să îți treacă, sau mergi la medic?