| alex1991 a întrebat:

Buna!
Azi facand ceva pe la tara m-am taiat la degetul mare de la mana stanga. Prima data am crezut ca este o taitura ca oricare alta chiar daca era la 0.7cm de varful degetului. Miam pus un bandaj, evident varful degetului era amortit. Acum seara cand am dat bandajul jos am constientizat profunzimea ranii care este pana la jumatea diametrului degetului(sa zic asa) fiind doar pe jumatate de deget. Acum varful etse putin umflat si am observat ca are si un cheag de sange pentru ca a fost si lovit nu numai taiat si ma gandesc ca din cauza asta sa fie cheagul de sande de sub piele.
Exista posibilitatea sa nu se mai vindece degetul(natural ma refer, fiind curatata si dezinfectata rana)? Am zis sa mai astept o zi pana sa ma duc la un doctor sa vada azi fiind si duminica, credeti ca mai bine ma duc la urgente sau ceva de genu?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Daca te-ai taiat in ceva ruginit, fa-ti rapid un vaccin anti -tetanus. Daca nu era ruginit, spala rana cu apa oxigenata, apoi presara praf de sulfamida si bandajeaza-l. Dupa dimensiunea ranii, ar trebui sa ti-l coase un doctor.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

SE vindeca daca ai grija sa dezinfectezi rana. E bine sa mergi cat mai repede la medic pentru un vaccin antitetanic, boala nefiind deloc rara, mai ales ca te-ai taiat la tara.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Mai bine ai merge să te vadă un doctor, pentru orice eventualitate. Nu cred că va fi vorba să îţi coase rana, dar el va lua cea mai bună deciziehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ahaaa si eu m-am taiat acum 12 min intr-o oglindaaa si am folosit vata petru oprirea sangelui, acum stau cu o vata curata imbibata in spirt. Si vad ca arata destul de bine. Tot la degetul mare de la mana stanga m-am taiatlaughing tot in varf vad ca e putin umflat dar sper sa treaca pana maine dimineata durerea. DAR ASTA ESTE! GRESEALA E OMENEASCAhappy

| alex1991 explică:

Nu era ruginit. imediat m-am curatat cu apa si sapun iar dupa cu apa oxigenata si am pus baneocin si am bandajat. Azi dimeata am vazut ca durearea nu mai e asa mare decat putin sau decat, cand il misc. Pe lateral arata ca o simpla taietura ce ma ingrijoreaza mai mult este cum va creste unghia. Va creste in continuare si unghia si segmentul rupt pana ce segmentu va cadea?
Va multumesc pentru raspunsurile primite!

| alex1991 explică:

Azi am observat ca durerea mi-a trecut in mare parte si marginea laterala se vindeca, ca o taietura normala. Ramane doar intrebarea cum va creste unghia in continuare? V-a creste "normal" unghia si segmentul de unghie taiat pana cand segmentul va cadea si locul va fi acoperit de unghia propriu-zisa care o urmeaza?
Multumesc pentru raspunsurile voastre.