| BuffaloSoldier a întrebat:

Azi m-a lovit un baiat la scoala in frunte. Sa umflat pe loc dar dupa ce am tinut gheata s-a mai tras. Vreau sa stiu daca se poate intampla ceva grav cum ar fi pierderi de memorie. Sunt periculoase loviturile la frunte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Craniul a evoluat să protejeze creierul de șocuri moderate, adică genul de șocuri care pot apărea în timpul activităților normale.

Nu o sa mori și nici nu o să-ți pierzi memoria dintr-un cucui, vorba aia batraneasca, "până te însori trece".

Dar asta nu înseamnă că trebuie să te lași lovit în cap prea des. Craniul e rezistent, dar încearcă să nu-l pui prea mult la încercare.

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Sunt periculoase dar nu te speria, boxerii isi dau o gramada de buni in cap si nu patesc nimic, depinde cat de tare te-ai lovit, dar cred ca o sa iti treaca repede.

| MUFFIN0000 a răspuns:

Si eu am patit asa.Un coleg i-a dat in cap cu SCAUNUL unei fete si nu a patit ceva pierdere de memorie sau ceva grav, doar i-a curs sange.Esti in regula stai linistita happy