| anonim_4396 a întrebat:

azi noapte am avut o experienta cam neplacuta! era vreo 12 cred si m-am trezit deoarece mi se facuse rau! m-am sculat din pat, am aprins lumina si am baut putina apa apoi m-am intors in pat si cam in 45 de minute am adormit la loc.fiind in perioada simularilor pentru bac si cum ieri am dat-o pe cea la romana, visam pur si simplu pasaje intregi din eseurile pe care le-am invatat. apoi incercam sa ma trezesc si eram ca paralizata, nu ma mai puteam misca.am gandit ca e ceva normal pentru ca mai patisem de multe ori asta.am adormit la loc si imediat imi reveneau visele si pasajele.insa la scurt timp vroiam iar sa ma misc si nu puteam; eram constienta si incercam sa scot macar un sunet dar nu puteam deschide gura si nici ochii.cu greu reuseam sa ma misc si sa respir normal. fenomenul s-a mai intamplat de cateva ori de fiecare data mai intens.ma fortam sa deschid ochii, sa ma gandesc la altceva, ma uitam si la telefon,(era 2:22),citeam mesajele vechi apoi ma culcam la loc cu speranta sa nu mi se mai intample asa.dar in zadar! era mult mai rau:nu mai puteam respira si imi vajaiau urechile ca si cum ar fi fost furtuna in capul meu.incercam iar sa misc capul dar ma tinea pe loc aceasta paralizie si imi lua orice suflu...am crezut k o sa mor in somn. dupa ce ma trezesc iar din amorteala m-am sculat din pat, am aprins iar lumina si am stat in fund rezemata de perete si incercam sa ma gandesc la ceva si sa nu mai adorm.deodata capul mi-a cazut greu pe manerul patului si am adormit(linistita).m-am trezit peste un interval de timp si fara sa mai sting lumina mi-am pus capul pe perna si am putut sa dorm bine! acest lucru mi s-a mai intamplat intr-o seara si ca sa scap m-am trezit fortat si am stat ceva timp pana sa adorm la loc, dar nu a fost chiar asa ca acum.e ceva normal chestia asta, o fi din cauza stresului? are cineva vreun sfat pentru ca eu una nu mai vreau sa mai am vreo noapte asa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Lola23 a răspuns:

Este de la stes si de la emotiile din perioada asta pentru bac. eu mai am multi ani pana la bac dar si mie mi se intalmpla inainte de teza sa nu pot sa dorm sau inainte de ceva evenimente care stiu ca o sa imi schimbe viata. incearca inainte de culcare cu 30 de minute sa bei un ceai de musetel sau de menta sau in combinatie(2 plic menta+1 plic musetel si ceva lamaie) si o sa te linisteasca. daca te mai trezesti sa ai pregatit tot asa ceva cald, nu conteaza daca ii apa calda sau ceai, si bea. daca incepi sa transpiri sau sa respiri greu deschide geamul si pune-ti o compresa cu apa rece. sper ca te ajuta sfaturile astea. si apropo...nu incerca medicamente gen somnifere ca astea nu is bune pentru organism.

| eusicumine_4355 a răspuns:

Habar n-am ce sfat sa-ti dau, poate sa ai mai multa incredere in tine? Oricum chestiile astea tin de bibilica ta, oricum nu-i nimic anormal in chestia asta, cred ca vrei foarte mult sa iei examenul ala, bea niste lapte cu o lingura de miere inainte sa dormi, am citit undeva ca pune in functiune "ceva" din creier si te ajuta sa dormi mai bine.Si vorbeste cu cineva in legatura de acest examen se pare ca esti mult prea incordata si cred ca asta ar fi cauza.

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Du-te la doctor/..la psiholog?

| oNNeRuNN a răspuns:

N-am mai auzit asa cevastraight face du-te la un pshiolog