| anonim_4396 a întrebat:

Buna băieți,acum trei zile m-am lovit la cap mai in sus de frunte,pe partea dreaptă și m-am lovit într-un lemn de brad patrat cu colturi rotunde și mă îmbăt de cap din când în când,nu mă doare capul, numai cucuiul la atingere, ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Mergi la radiografie
Dupa care o sa iti zica ca nu s-a crapat osul

Apoi gata bagi cate o pastila de paracetamol din 4 in 4 ore
Si tii comprese cu vin rosu rece
Si suge vanataia

Eventual un cartof rece cu vin rosu pus pe tofon cu vin rosu rece doar pe lovitura

| MISLO a răspuns (pentru zilog):

Nu mă doare capul, doar imbataciuni de cap, dar astea pot fii și pe baza anxioasa?

| zilog a răspuns (pentru MISLO):

Mergi la medic poate ai un cheag de sânge pe creier și dacă tot o să îti desfacă capul ca să îțî scoată cheagul de sânge să le spui să îți revizuiască și vocabularul plus gramatica.

| Vântulalb a răspuns:

Loviturile la cap sunt periculoase. Un semn este ameteala (imbatatul de cap). Cucuiul trece. Mergi urgent la medic sa-ti faca o radiografie sa vada ce ai inauntru. NU ESTE GLUMA!

| MISLO a răspuns (pentru Vântulalb):

Amețeală este un semn că este periculoasă lovitura?

| MISLO a răspuns (pentru Vântulalb):

Este posibil sa treacă amețelile în câteva zile?

| MISLO a răspuns (pentru Vântulalb):

Sau sunt de la vreme amețelile de la schimbarea de temperatura.

| MISLO a răspuns (pentru Vântulalb):

Ești doctor?

| Vântulalb a răspuns (pentru MISLO):

"Amețeală este un semn că este periculoasă lovitura?"
Ameteala dupa aceasta lovitura arata ca ti-ai atins o zona sensibila, vitala. Ma intrebi daca trec in cateva zile. Nu cred. Si asta va arata ca am dreptate.