| andrada_3947 a întrebat:

Buna happy cam cate cesti de ceai verde ar trebui sa beau pe zi ca sa pot slabi? Si cam cat as putea slabi daca beau timp de o luna in fiecare zi ceai verde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceaiul verde nu slăbește, atenție!
Nu mai confunda slăbitul printr-o alimentație săracă în calorii cu mișcare zilnică și "așa zisul" ceai de slăbit.
Ceaiurile nu slăbesc, ele sunt doar adjuvante, cu rol de detoxifiere, cresc peristaltismul intestinal, diureza, etc. doar pe perioada folosiri lor, atât!
După ce nu mai faci uz de ele, ce vei face? Ceaiul nu se consumă non-stop, se fac cure!
Lupta vieții constă în alimentație echilibrată.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Maxim 3 cani de ceai verde pe zi, dar trebuie sa tii si dieta hipocalorica, altfel nu vei slabi nici un gram. Daca ai probleme cu asimilarea calciului ar fi bine sa nu faci excese cu ceai verde sau negru datorita continutului de cofeina.

| andreeeeea a răspuns:

Nu stiam pana acum ca ceaiul verde slabeste
eu beau ceai de leustean.tot pentru slabit. dar atentie ce face el e numai sa ma trimita cat mai des la baie si asa ajungi sa tot dai jos.nu are tampenii ca si pastilele de slabit sau altceva

| refugiuDD a răspuns:

Ceaiul verde? sau ceaiul acela chinezesc? e o diferenta. Ceaiul verde are efect antioxidant, pe cand cel chinezesc e in asa fel tratat incat sa aiba un efect laxativ! Parerea mea e ca nu este chiar indicat. poate sa produca dependenta, in ce sensa :dica sa nu mai poti sa ai scaun doar daca consumi laxative, sau produce hemoroizi, etc.Ideea e sa ti un regim hipocaloric si sa faci mult sport! sportul e cel mai bun si altfel va arata musculatura pe tine.si daca te apuci serios de sport iti recomand si L carnitina gasesti in farmacie, e buna pentru arderea grasimilor! sper sa-ti fie de folos raspunsul meu