| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai ieftin aparat dentar? Cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alea fixe sunt scumpe de pe la 2000 de lei in sus, alea de se scot sunt mai ieftine si-a pus o fata anul trecut a dat vreo 400 lei da platea de fiecare data cand mergea cu el la reglat, mergi si tu la dentist si te sfatuieste ala, da mergi la mai multi nu unu singur ca majoriatea te pacalesc

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Prețul unui aparat dentar variază în funcție de tipul acestuia. Cel mai ieftin este aparatul dentar metalic, al cărui preț începe de la aproximativ 2000 -2100 RON per arcadă. Ușor mai scump, dată fiind vizibilitatea sa mai redusă, este aparatul dentar ceramic, cu prețuri minime situate în jurul valorii de 3000 RON per arcadă.

Următorul pe listă este aparatul dentar din safir, foarte transparent și rezistent și mult mai puțin vizibil decât aparatele ortodontice menționate până acum. Prețul unui aparat dentar de acest tip crește odată cu avantajele pe care le oferă, începând de la circa 3500 RON per arcadă.
Există și aparate dentare autoligaturante, în cazul cărora ligaturile nu sunt prezente. Beneficiile acestui tip de aparat ortodontic se traduc printr-un preț care pornește de la circa 3500-4000 RON per arcadă, în funcție de model (metalic sau ceramic).

Succes,

| socolalexiailona a răspuns:

Cel mai ieftin aparat dentar este aparatul dentar metalic. https://denttaglio.ro/aparat-dentar-pret/