| NadyPorahy a întrebat:

Care este diferența între Paracetamol și Parasinus? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Diferența este că Paracetamolul ajuta la simptome de raceala, iar Parasinusul, in plus, ajuta și la probleme ce țin de nas ("sinus"-nas înfundat, care curge etc). Evident, și diferenta de compoziție și preț. Dar n-are rost sa iei Sinus daca nu ai probleme cu nasul (tratează și răceala, dar n-are rost sa dai bani in plus).

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Denumirea.

| sierra1 a răspuns:

Ce conţine PARASINUS - paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramină 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, talc, povidona, acid stearic, stearat de magneziu.

Ce conţine paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramină 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, talc, povidona, acid stearic, stearat de magneziu.

ce rezultă:?

| Donsavas a răspuns:

Paracetamol contine doar o substanta terapeutică iar parasinus contine 3.

| Donsavas a răspuns:

Parasinus e mai puternic. Se foloseste in situatii mai serioase de aceea e recomdata prescrierea acestuia de către medic

| oz_1736 a răspuns:

Parasinus sa nu iei ziua ca adormi pe strada. Daca esti sofer ai mare grija. Contine clorfeniramina si de la el adormi. Daca te stii cu probleme neurologice tip epilepsie sau crize convulsive sa nu iei mai mult de o pastila pe zi si nu mai mult de 2 zile

Răspuns utilizator avertizat