| Ursuletuuuuuu a întrebat:

care sunt simptomele racelii la plamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cele mai importante simptome care ar putea semnala o boală pulmonară sunt:tuse de lungă durata si cronicizată,această tuse fiind expectorantă(mucusul poate fi galben,verzui sau chiar cu sânge), dureri de cap si oboseală, dificultate la respiratie(dificultate de a inspira adânc atunci când o persoana urcă scările sau ef.fizic),edeme la nivelul membrelor inferioare, trezirea noaptea in mod regulat cu dificultati de respiratie sau tuse.Cel mai grav si daunator pentru plămâni-FUMATUL-un dusman al sănătătii.

| Chauderitza a răspuns:

Hey kiss

la plamani simptome

Despre astm
Categoria: Articole
Ce este astmul? Astmul este o afectiune cronica a plamanilor caracterizata prin probleme respiratorii recurente cum ar fi: lipsa de aer, respiratie suierata, apasare in piept si tuse. In timpul unei respiratii normale fluxul de aer intra si iese liber din plamani. Atunci cand astmul nu este controlat, caile respiratorii sunt inflamate si edematiate. Ele devin foarte sensibile la schimbarile din mediul inconjurator si poate aparea criza astmatica. In timpul acestuia, peretii cailor respiratorii se edematiaza, muschii din jurul acestora se contracta, iar mucusul care se secreta in cantitate mare obtureaza caile respiratorii, facand respiratia foarte dificila. Simptomele astmatice variaza pe parcursul aceleiasi zile, in cadrul saptamanii, precum si pe intreg parcursul anului, de la o luna la alta. Ele sunt mai grave noaptea si in primele ore ale diminetii. De asemenea, gravitatea astmului difera de la o persoana la alta. Chiar daca astmul nu poate fi vindecat, acesta poate... [continuare]

Verifica-ti sanatatea

alegi zona afectata si primesti diagnosticul

Top 300 boli

totul despre cele mai frecvente afectiuni

Consulta medicul online

afla raspunsurile la intrebarile tale

Comunitate

vezi cum au rezolvat altii problemele lor

Tuberculoza - infectie cauzata de bacilul koch
Categoria: Articole
Generalitati Tuberculoza (TBC) este o infectie bacteriana care este localizata cel mai des in plamani (TBC pulmonar) dar care se poate raspandi in alte parti ale organismului (TBC extrapulmonar). Din plamani, TBC este raspandit cu usurinta altor persoane prin tuse sau stranut. Cu toate ca tratamentul este de lunga durata, acesta este cel mai adesea finalizat cu success. Durata medie a tratamentului este intre 6 si 9 luni. Tuberculoza se poate gasi fie in forma latenta (in asteptare) fie in stare activa. TBC latenta inseamna ca poate exista bacteria cauzatoare de TBC in organism, dar aceasta nu poate fi raspandita altor persoane, dar aceasta persoana poate avea tuberculoza activa. TBC activa inseamna ca infectia este prezenta in organism si daca plamanii sunt afectati, infectia poate fi raspandita si altor persoane. Cauze Tuberculoza este cauzata de Mycobacterium Tuberculosis, o bacterie care se dezvolta lent in medii ale organismului care sunt bogate in sange si oxigen cum... [continuare]

Modafen hot drink - tratamentul eficient impotriva simptomelor de raceala, gripa si sinuzita
Categoria: Diverse
Sanofi-aventis lanseaza Modafen Hot Drink, analgezic, antipiretic si decongestionant eficient impotriva simptomelor de raceala, gripa si sinuzita. Medicamentul nou lansat are o actiune complexa: calmeaza durerile (de cap, gat, sinusale, musculare si articulare), scade febra si reduce congestia nazala (elibereaza caile respiratorii, facilitand respiratia). Se absoarbe rapid si are un gust placut de lamaie. [continuare]

Plamanului (abces al)
Categoria: Dictionar Termeni
Colectie de puroi in plaman. Cauze si simptome - Un abces al plamanului este cauzat de o infectie provocata de o bacterie, de cele mai multe ori anaeroba, sau, mai rar, de prezenta unui corp strain inhalat in arborele respirator sau legat de un focar infectios situat in alta parte a corpului (abces dentar). Existenta abcesului se traduce printr-o durere toracica localizata, printr-o alterare importanta a starii generale (febra, pierdere in greutate, oboseala) si prin expectoratii purulente. Tratament - Acesta consta in administrarea de antibiotice, mai intai pe cale venoasa si in cadrul spitalului, apoi pe cale orala, cel putin 6 saptamani cu totul. In cazurile cele mai grave, se practica ablatia chirurgicala sau drenarea abcesului. [continuare]

Edem acut al plamanului
Categoria: Dictionar Termeni
Invadare a alveolelor de catre plasma sangvina care a traversat peretele capilarelor (vase mici). Un edem pulmonar este cel mai frecvent de origine hemodinamica, legat de o crestere a presiunilor in circulatia pulmonara. Aceasta poate fi datorata unei proaste functionari a inimii, unui puseu de hipertensiune arteriala sistemica sau unei hipervolemii (cresterea volumului sangvin). Mult mai rar, edemul pulmonar poate fi consecinta unei alterari a permeabilitatii capilarelor pulmonare de catre agentii infectiosi (virusul gripei, unele bacterii) sau toxici. simptome si semne - In edemul pulmonar acut, apar brusc la bolnav o gafaiala intensa, ceea ce-l obliga sa stea asezat sau in picioare (ortopnee), precum si o tuse, insotita uneori de expectoratii spumoase rozalii caracteristice. Aparitia mai mult sau mai putin rapida a semnelor (edem subacut) depinde de modul de evolutie al insuficientei ventriculare stangi. Auscultarea inimii indica o tahicardie (accelerarea ritmului cardiac),... [continuare]

Nurofen raceala si gripa
Categoria: Medicamente
Compozitie: Substantele active sunt ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg. Celelalte componente sunt celuloza microcristalina, croscarmeloza sodica, polividona, fosfat de calciu tribazic, stearat de magneziu, hipromeloza, talc, Opaspray yellow M-1F-6168 solid (alcool industrial metilat, apa purificata, hipromeloza, dioxid de titan E 171, quinoline Yellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow- Aluminium lake E110) sau Mastercote Yellow FA 0156 solid (alcool industrial metilat, apa purificata, hipromeloza, dioxid de titan E171, quinoline Yellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow- Aluminium lake E110), BlackOpacode S-1-8152 HV solid (Shellac, oxid de fer negru (E 172), lecitina din soia, antispumant DC 1510) sau Black Printing Ink (Shellac, oxid de fer negru (E172), propilenglicol). Indicatii: Nurofen raceala si gripa contine doua substante active: ibuprofen - un antiinflamator nesteroidian si pseudoefedrina - un decongestionant nazal care actioneaza impreuna pentru... [continuare]

Plamanului de fermier (boala a)
Categoria: Dictionar Termeni
Afectiune pulmonara alergica cauzata de inhalarea bacteriilor continute in graul mucegait, boala plamanului fermierilor, care face parte din alveolitele (inflamatie a alveolelor) de hipersensibilizare si se traduce prin accese de febra si jena respiratorie, simptome declansate prin contactul cu alergenele. Tratamentul vizeaza inainte de toate, atunci cand este posibil, sa se suprime orice contact cu alergenele, in plus, se recurge adesea la corticosteroizi pe cale generala. Sinonim : boala a treieratorilor de hambar. [continuare]

Raceala
Categoria: Articole
Generalitati Raceala este cea mai cunoscuta si mai comuna boala, ale carei semne sunt recunoscute cu usurinta de fiecare. Ea se manifesta prin: dureri de gat sau inrosirea acestuia, dureri de cap si febra, infundarea nasului sau scurgerea de secretii nazale, stranut, respiratie dificila pe nas si uneori febra. Ele apar la 2-3 zile de la infectie si dureaza intre 2 si 14 zile, peste doua treimi din bolnavi vindecandu-se in cel mult o saptamana. In cazul in care simptomele persista mai mult de doua saptamani, inseamna ca aceasta este mai mult decat consecinta unei raceli, ea poate fi consecinta unei alergii. Cauze Desi exista peste 200 de virusuri diferite care produc raceala, un procent de 30-50% dintre cazurile de raceala sunt produse de virusuri neidentificate. Vremea rece este un factor propice producerii racelii ? Desi foarte multe persoane cred ca raceala apare in urma expunerii la frig sau atunci cand copii sunt cu capul descoperit. Studiile au aratat ca aceste... [continuare]

Raceala necomplicata: administram sau nu antibiotice?
Categoria: Articole
Generalitati De cate ori nu ati cerut farmacistului sau medicului, antibiotice atunci cand au aparut primele semne si simptome de raceala sau gripa? Este o practica foarte frecventa din pacate, si in ciuda limitarii accesului la antibiotice prin restrictionarea vanzarii lor de catre farmacii doar pe baza de prescriptie medicala, pacientii inca nu inteleg rolul si importanta reala a tratamentului corect cu antibiotice. Se pare ca majoritatea adultilor considera ca daca au o raceala atat de grava incat trebuie sa se duca la medic, trebuie in mod obligatoriu sa primeasca si un tratament agresiv impotriva ei. Si ce poate fi mai bun decat un tratament antibiotic? Specialistii sunt insa de parere ca acesti pacienti nu inteleg principiile si indicatiile exacte ale tratamentului cu antibiotice, mai ales faptul ca atunci cand un tratament antibiotic este realizat fara temei, complicatiile sunt numeroase, iar vindecarea pacientului devine un proces prelungit. Una din marile temeri... [continuare]

6 motive pentru care raceala persista
Categoria: Articole
Este deja un ritual anual: anotimpul rece se apropie si in ciuda tuturor eforturilor depuse, va alegeti cu o raceala. Cu un program de munca aglomerat, nu va permiteti sa luati o pauza de cateva zile doar pentru a trata o tuse timida si o raguseala; multi dintre noi incercam sa ignoram raceala si speram ca simptomele vor disparea cu un minim de efort. Desi exista si astfel de cazuri, in multe situatii simptomele racelii continua sa persiste pentru perioade indelungate, care par o eternitate. Simptomele racelii pot disparea in mai putin de 2 zile. 70% dintre persoanele care se confrunta cu viroza respiratorie se simt mai bine dupa cel mult o saptamana, dar, nu este neobisnuit ca boala sa persiste mai mult de 2 saptamani. In unele cazuri, raceala persista din cauza actiunilor noastre sau a lipsei de reactie. Va prezentam principalele cauze pentru care imbunatatirea starii de sanatate intarzie sa apara: 1. Lipsa de odihna Somnul poarta un rol important in mentinerea... [continuare]

Diferenta dintre alergie si raceala
Categoria: Articole
Ce este o raceala? Raceala este o boala contagioasa, virala, care infecteaza membrana mucoasei care captuseste interiorul cavitatii nazale. Exista mai mult de 100 de virusuri diferite care pot declansa o raceala. Simptomul caracteristic al bolii este prezenta secretiilor nazale. De obicie, raceala este o conditie usoara, iar recuperarea are loc in aproximativ o saptamana. In cazul in care manifestarile se agraveaza, poate sa fie implicata gripa. Raceala este cel mai frecvent intalnita in lunile reci ale iernii si afecteaza atat copiii cat si adultii de toate varstele. Majoritatea oamenilor racesc de doua-patru ori pe an. Atunci cand o persoana are secretii nazale, tuse si congestie, este dificil sa se faca diferentierea dintre raceala sau alergie - chiar si pentru medici. Dar exista cateva informatii care pot contribui la clarificarea acestui aspect. Ce este o alergie? Alergia este reactia anormala a sistemului imunitar la o persoana fata de o substanta, care in mod normal... [continuare]

Boli ale plamanilor si respiratorii
Categoria: Articole
Despre plamani Plamanii sunt parti ale sistemului respirator, localizati in interiorul cutiei toracice, deasupra diafragmului. Sunt organe complexe, de consistenta spongioasa cu tesut elastic, care au rolul de a inspira si expira dioxidul de carbon. In timpul respiratiei, oxigenul intra in organism, fiind distribuit la nivelul plamanilor prin sistemul numit arbore bronsic, format din bronhii si bronhiole - ramuri care descresc in diametru. Arborele bronsic transporta oxigenul in alveole pulmonare, de unde oxigenul este transportat in sistemul circulator, iar dioxidul de carbon este transportat din sange la nivelul plamanilor pentru a fi expirat. Aportul de oxigen si alimentarea tesuturilor cu sange este necesara pentru functionarea tuturor celulelor din corp. Eliminarea dioxidului de carbon este importanta pentru mentinerea unui pH optim al sangelui, caracteristica a echilibrului acido-bazic a sistemelor organismului. Avand in vedere ca aerul pe care il respiram contine multe... [continuare]

5 afectiuni grave care nu prezinta simptome
Categoria: Articole
Generalitati Exista o serie de afectiuni in prezenta carora organismul nu manifesta semne de alarma sau simptome specifice, astfel incat medicii sunt nevoiti sa efectueze nenumarate teste si analize medicale pentru a stabili diagnosticul corect. Din moment ce diagnosticarea precoce prezinta, in majoritatea cazurilor, avantajul unor tratamente eficiente, afectiunile care trec neobservate, pun, de multe ori, viata pacientului in pericol. Din acest motiv, controlul medical regulat este esential in mentinerea unui organism sanatos. Tromboza venoasa profunda Afectiunea debuteaza prin formarea unui cheag de sange intr-o vena profunda a organismului, de regula la nivelul membrelor inferioare sau pelvisului. Cheagul de sange poate inainta prin vene, blocand fluxul de sange catre plamani - afectiune cunoscuta sub denumirea de embolism pulmonar. Embolismul pulmonar este o afectiune serioasa, care poate provoca deteriorarea unor organe importante de la nivelul organismului, sau,... [continuare]

7 simptome de cancer ovarian
Categoria: Articole
Studiu Cercetatorii au descoperit 7 simptome asociate frecvent cancerului ovarian, plecand de la ideea ca acest tip de cancer este un "ucigas tacut", care ofera putine indicii pana atinge stadii avansate. Cancerul ovarian reprezinta 4% din cazurile de cancer la femei, dar este cel mai dificil de diagnosticat. In cadrul unui studiu, 212 femei cu varsta peste 40 de ani, diagnosticate cu cancer ovarian primar, au fost comparate cu 1,060 femei sanatoase. Femeile au fost supuse la 39 de consultatii medicale la medici cu specialitati diferite si li s-a verificat istoricul medical din anul precedent diagnosticarii; aceleasi proceduri au fost aplicate si pentru femeile sanatoase. Au fost urmarite simptomele semnalate de cele 212 femei in perioada premergatoare stabilirii diagnosticului. Rezultatele studiului In urma analizarii istoricului medical si a compararii simptomelor semnalate de cele 2 grupuri de femei, s-a stabilit un numar de sapte simptome specifice cancerului ovarian: [continuare]

Virusul gripal din ucraina ar putea fi unul mutant, plamanii victimelor arata ca arsi
Categoria: Diverse
Virusul ce a provocat moartea a zeci, chiar sute de oameni in Ucraina s-ar putea sa fie unul mutant, mai virulent, care ataca in special plamanii, astfel incat oamenii sunt diagnosticati cu pneumonie, insa autopsiile au relevat ca plamanii victimelor aratau ciudat, ca si cum ar fi fost carbonizati [continuare]

Pacientii cu simptome de gripa porcina trebuie sa se prezinte la medic in 24 de ore
Categoria: Diverse
Pacientii cu simptome de gripa porcina trebuie sa se prezinte la medic in 24 de ore sau in cel mult 48 de ore de la aparitia acestora, pentru ca tratamentul cu antivirale sa fie eficient si pentru a evita complicatiile grave, a declarat, miercuri, pentru NewsIn, prof. dr. Adrian Streinu Cercel. [continuare]

Raceala si gripa - oamenii de stiinta au separat fictiunea de adevar
Categoria: Articole
Generalitati Raceala este cea mai frecventa infectie din lume. In timpul unei perioade medii de viata, fiecare persoane poate suferi de aproximativ 200 de ori de raceala, care se manifesta prin rinoree, tuse, dureri de gat, cefalee, oboseala, congestie nazala, stranut, respiratie dificila pe nas si uneori febra. Aceasta apare la 2-3 zile de la infectie si dureaza intre 2 si 14 zile, peste doua treimi din bolnavi vindecandu-se in cel mult o saptamana. In cazul in care simptomele persista mai mult de doua saptamani, inseamna ca acestea sunt cauzate de o alergie si nu de raceala. In unele cazuri, raceala persista din cauza actiunilor noastre sau a lipsei de reactie. Principalele cauze pentru care imbunatatirea starii de sanatate intarzie sa apara sunt: deshidratarea, administrarea indelungata de decongestionante, tratarea exclusiv cu remedii naturiste, un program de exercitii fizice extenuant sau o dieta restrictiva caloric. Mit sau adevar 1. Sistemul imunitar slabit nu... [continuare]

10 sfaturi practice pentru ameliorarea simptomelor racelii
Categoria: Articole
Generalitati Daca si anul acesta ati cazut "victima" racelii, iar de Sarbatori mai degraba v-au stat aproape servetelele, ceaiul cald si vitamina C decat prietenii, specialistii doresc sa va atraga atentia asupra a doua aspecte foarte importante. 1. Raceala nu are leac! 2. Simptomele racelii pot fi, insa, ameliorate! Exista numeroase sfaturi practice care va pot fi de ajutor in ceea ce priveste ameliorarea simptomelor chinuitoare ale racelii, unele dintre ele fiind prezentate in cele de urmeaza. De retinut! Medicii si producatorii de medicamente insista asupra faptului ca medicamentele antitusive din clasa OTC (eliberate fara prescriptie medicala) nu trebuie administrate copiilor cu varsta sub 4 ani fara acordul medicului. Sfatul 1: Stati acasa si odihniti-va In primele zile de la debutul simptomelor, cel mai bine, atat pentru dumneavoastra cat si pentru cei din jur, este sa ramaneti acasa si sa va odihniti. Va veti face un bine pentru ca nu va supraexpuneti si nu va... [continuare]

Cum sa faci diferenta intre otita si raceala?
Categoria: Articole
Generalitati Ai o durere de urechi? Iata cum iti poti da seama daca este vorba despre o simpla raceala sau despre o infectie a urechii numita otita medie. Cum se deosebeste durerea de ureche datorata racelii de cea produsa de otita? O durere a urechii cauzata de o simpla raceala poate fi ascutita, surda sau poate avea caracter de arsura, avand o intensitate ce poate varia de la simpla jena la durere puternica. Chiar daca lichidul de la nivelul urechii nu este infectat, acesta preseaza pe timpan, cauzand umflarea acestuia sau determinand pulsatii ale timpanului. In cazul durerii cauzate de raceala, se asociaza insomnia, febra si secretile nazale verzui sau galbene. Intrucat racelile sunt autolimitate, durerea de ureche dispare de la sine. Totusi, daca aveti o durere de urechi, poate fi incriminata si o infectie otica, si in acest caz se recomanda consultul medical in vederea diagnosticarii si tratarii adecvate. Uneori initial apare durerea cauzata de raceala, si... [continuare]

Pneumotoraxul (plamanii colabati)
Categoria: Articole
Generalitati Pneumtoraxul este rezultatul acumularii de aer in spatiul dintre plamani si peretele toracic, in asa numitul spatiu pleural. Cu cat cantitatea de aer creste, cu atat creste si presiunea exercitata asupra plamanilor, determinand colapsul (colabare). Colapsul impiedica plamanii sa se destinda adecvat in momentul inspiratiei, determinand scurtarea respiratiei si junghi toracic. Pneumotoraxul poate deveni amenintator pentru viata daca presiunea din torace impiedica plamanii sa aduca in sange cantitatea adecvata de oxigen. Cauze Pneumotoraxul este determinat, de obicei, de un traumatism la nivelul toracelui, cum ar fi de exemplu o fractura costala sau o plaga intepata. Poate, de asemenea, debuta brusc, fara o cauza aparenta (pneumotorax spontan). Pnemotoraxul spontan poate rezulta ca urmare a afectarii pulmonare determinate de boli, cum ar fi boala pulmonara obstructiva cronica, astm bronsic, fibroza chistica si pneumonia. Poate, aparea, de asemenea si la persoanele... [continuare]

Boala plamanului alb
Categoria: Articole
Generalitati Boala plamanului alb este o afectiune medicala ce se caracterizeaza prin tuse uscata chinuitoare uneori, ce apare ca expresie clinica a unei stari inflamatorii a plamanului. Ca urmare a procesului inflamator care poate evolua subacut, asimptomatic sau paucisimptomatic timp de mult timp, plamanul ajunge sa sufere procese extensive de fibroza. Drept urmare se pierd anumite caracteristici esentiale ale parenchimului pulmonar: elasticitate, flexibilitate si capacitatea de a permite difuziunea gazelor respiratorii. Organismul incepe sa fie privat de oxigen ceea ce are consecinte globale si va duce la alterarea starii de sanatate. In literatura de specialitate cauzele de aparitie ale acestei afectiuni cu prognostic rezervat (datorita faptului ca in timp este epuizata rezerva functionala a plamanului) nu sunt analizate in amanunt, insa specialistii sunt de parere ca principalii factori implicati in aparitia bolii sunt expunerile prelungite sau repetate la substante... [continuare]

Bolile de inima: simptome specifice
Categoria: Articole
Generalitati Bolile de inima sunt principala cauza de deces la nivel mondial, acestea curmand viata unui numai mai mare de persoane decat toate tipurile de cancer la un loc. Potrivit medicilor specialisti, numarul mare de decese cauzate de bolile cardiovasculare se afla in directa legatura cu necunoasterea simptomelor specifice acestor afectiuni. Simptomele bolilor cardiovasculare sunt dificil de identificat deoarece nu sunt intotdeauna evidente si intense si variaza de la o persoana la alta in functie de sex. Din aceasta cauza medicii precizeaza ca nu trebuie ignorat niciun semn, chiar daca se manifesta pe o scurta perioada de timp sau poate fi atribuit unei alte afectiuni. Cunoasterea simptomelor specifice bolilor de inima este obligatorie in cazul persoanelor care au trecut de varsta de 50 ani sau sunt celor expuse factorilor de risc cardiovasculari: hipercolesterolemia, hipertensiunea arteriala, obezitatea, fumatul, diabetul zaharat sau existenta unui istoric familial... [continuare]

7 simptome ale bolilor pulmonare
Categoria: Articole
Generalitati Desi se vorbeste destul de des despre cancerul pulmonar, totusi cel mai frecvent intalnite sunt bolile pulmonare obstructive cronice. Acestea presupun combinatia dintre doua afectiuni: emfizem si bronsita obstructiva cronica; ambele au ca rezultat leziuni ale plamanilor ca urmare a expunerii la iritanti pulmonari (azbest, de exemplu) si fumat. Indiferent daca o persoana fumeaza activ sau pasiv, poate dezvolta boli pulmonare obstructive cronice. Principala manifestare in cazul acestora este incapacitatea de a respira suficient oxigen. Cum poate fi convinsa o persoana sa se lase de fumat? Atunci cand plamanii unei persoane nu functioneaza la capacitate maxima, simptomele incep sa apara, desi la inceput sunt atat de subtile incat nu pot fi recunoscute. Pentru ca bolile pulmonare obstructive cronice (a patra cauza de deces in SUA) sunt boli progresive, care nu pot fi incetinite fara tratament, diagnosticul trebuie stabilit cat mai curand posibil. Semne... [continuare]

15 simptome de cancer ignorate de barbati
Categoria: Articole
Generalitati Exista cel putin 15 simptome de cancer pe care barbatii le ignora. De obicei, persoanele de sex masculin evita sa consulte medicul, cu toate ca stiu ca diagnosticarea din timp a unei boli grave ofera o sansa in plus la vindecare. Consultatia preventiva la medicul de specialitate poate depista afectiunile in stare incipienta; astfel, se va stabili un diagnostic care va permite aplicarea tratamentului corespunzator iar sansele de vindecare cresc. De cele mai multe ori, insa, barbatii nu merg la medic decat daca sunt convinsi de partenerele lor. Femeile sunt cele care trebuie sa ii determina pe barbati sa faca un screening pentru cancer, de exemplu. Potrivit medicilor cercetatori, persoanele de sex masculin ar putea trata din timp unele forme de cancer daca ar reusi sa identifice anumite simptome care impun consultul medical de urgenta. Unele dintre aceste manifestari sunt mai vagi, iar altele specifice; de exemplu, durerea, indiferent de zona in care se manifesta,... [continuare]

15 simptome sugestive pentru cancer pe care femeile adesea le ignora
Categoria: Articole
Generalitati 'Cancer' este termenul medical ce pare sa ne sperie cel mai mult in prezent. Boala universala, ce isi alege pacientii din toate paturile sociale, din toate categoriile de varsta si uneori chiar fara a exista factori predispozanti sau de risc, cancerul cuprinde in prezent peste 100 de tipuri diferite, majoritatea avand localizari si simptome specifice. De multe ori organismul incearca sa ne avertizeze ca ceva este in neregula, iar semnalele sale trebuie ascultate si receptionate, iar cea mai sigura atitudine pe care o putem adopta este de a ne prezenta cat mai grabnic la medic. Cele mai multe tipuri de cancer POT fi vindecate daca suntem preventivi si alegem sa ne adresam medicului in vederea obtinerii unei pareri specializate. Intr-adevar exista numeroare neoplazii care sunt mute din punct de vedete clinic si cand sunt detectate este deja prea tarziu. Insa, majoritatea neoplaziilor prezinta semne si simptome care le fac detectabile, si care daca sunt detectate... [continuare]

Alimentatia si tratamentul adjuvant in caz de raceala sau gripa
Categoria: Articole
Generalitati Inca de la aparitia primelor simptome (nas infundat, dureri de cap, febra, dureri de gat) puteti lua masuri pentru a diminua disconfortul produs de aceste manifestari. Nu va autoadministrati medicamente, mai ales antibiotice decat la recomandarea medicului, in cazul in care acesta constata ca exista si o infectie. In caz contrar, antibioticele nu numai ca nu au nici un efect asupra virusurilor care cauzeaza guturaiul si gripa, dar pot duce la scaderea imunitatii organismului. Recomandari Medicul iti poate indica, in cele mai dese situatii doar medicamente cu efect antiviral. Odihniti-va suficient (dormiti cel putin 7-8 ore pe noapte) pentru a ajuta organismul sa se refaca. In cazul gripei, de multe ori se impune repausul la pat, timp de cel putin 2-3 zile. Evitati eforturile fizice intense si nu va expuneti la frig, curent sau umezeala (organismul este deja slabit si pot aparea complicatiile) si beti multe lichide (ceaiuri, supe, sucuri proaspat... [continuare]

Alergiile - anafilaxia, rinita alergica, astmul bronsic, dermoalergiile, alergii medicamentoase, alimentare si alergii la veninul insectelor (simptome si tratament)
Categoria: Articole
Anafilaxia Anafilaxia este o reactie alergica imediata si poate fi periculoasa. Atunci cand simptomele sunt amenintatoare de viata, cum ar fi scaderea severa a presiunii arteriale, inconstienta, ametelile, dispneea (dificultatea respiratiei), trebuie luate masuri de urgenta. Acestea includ administrarea rapida de medicamente, cum ar fi epinefrina (adrenalina) pentru a creste tensiunea arteriala - un medicament care se injecteaza sau administreaza intravenos. In rare cazuri, este necesara intubarea pacientului (insertia unui tub prin gura pana in plamani) pentru a asigura respiratia sau poate fi necesara, chiar respiratia mecanica asistata. Frecvent, este necesara administrarea de lichide, intravenos, pentru a creste tensiunea arteriala. Tratamentul anafilaxiei in dezvoltare include, de asemenea, medicamente antihistaminice si corticosteroizi pentru a ameliora raspunsul sistemului imun. In unele cazuri, blocantii receptorilor H2 (care reduc secretia gastrica acida si... [continuare]

Antracoza sau plamanul negru - pneumoconioza minerului de carbune
Categoria: Articole
Generalitati Antracoza este o boala pulmonara cauzata de inhalarea prafului de carbune. Aceasta afectiune este denumita "plamanul negru"/antracoza, deoarece modificarea anatomo-patologica caracteristica este schimbarea culorii plamanului din roz in negru. Aceasta boala face parte din grupul pneumoconiozelor (boli pulmonare caracterizate prin acumularea de pulberi in plamani) si este denumita pneumoconioza minerului de carbune. Exista doua forme de pneumoconioze: - simpla - pneumoconioza minerului de carbune, antracoza pura si complicata - cunoscuta ca fibroza masiva progresiva. Antracoza pura reprezinta stadiul initial al pneumoconiozei si poate fi prevenita daca expunerea profesionala inceteaza. - fibroza masiva progresiva este o forma complicata de pneumoconioza in care reactia interstitiului pulmonar este de stare cicatriceala permanenta cu afectare functionala ireversibila. Asocierea frecventa a expunerii la pulberi de carbune cu bronsita cronica, emfizemul si... [continuare]

Raceala la copii
Categoria: Articole
Generalitati Raceala este o infectie minora a nasului si a gatului, ce poate fi determinata de mai mult de 250 de tipuri de virusuri, dintre care rhinovirusurile sunt cele mai obisnuite. Raceala dureaza de obicei o saptamana, dar poate persista mai mult la copii. Copiii au in medie 6 – 8 episoade pe an, sezonul durand din septembrie pana in martie sau aprilie. Simptome -rinoree -stranut -reducerea simtului gustativ si olfactiv -durere in gat -tuse. Profilaxie Raceala este greu de prevenit, dar exista cateva metode de a o evita: -evitarea contactului cu cei infectati -spalarea mainilor dupa contactul cu o persoana bolnava -retinerea copiilor acasa in perioada cand sunt bolnavi, pentru a evita raspandirea virusului -copilul va fi invatat sa-si acopere gura si nasul cand tuseste sau stranuta -copilul va fi impiedicat sa-si atinga ochii, nasul sau gura: germenii sunt raspanditi cand o persoana atinge un obiect contaminat cu germeni si apoi isi atinge ochii,... [continuare]

Cancerul la copii: semne si simptome
Categoria: Articole
Generalitati Cancerul la copii este destul de rar intalnit. Cu toate acestea, orice parinte trebuie sa cunoasca simptomele caracteristice cancerului, pentru a-l putea recunoaste in faza precoce in cazul in care copilul sau ar putea manifesta aceasta boala. Parintii trebuie sa observe orice schimbare brusca a starii de sanatate sau de comportament a copilului, inclusiv: - scadere continua si inexplicabila in greutate; - dureri de cap insotite de varsaturi dimineata devreme; - umflaturi sau dureri persistente ale oaselor, articulatiilor, spatelui, picioarelor; - invinetirea cu usurinta a pielii, sangerari sau eruptii cutanate; - infectii manifestate in mod constant; - pete albicioase care apar in spatele pupilei (ochiului); - oboseala constanta sau paloare accentuata; - modificari ale ochilor sau ale vederii care apar brusc si sunt persistente; - febra recurenta sau persistenta de origine