| Sherif77 a întrebat:

Cat costa o operatie de ginecomastie si de la ce varsta se poate face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Prima data se rezolva problema (probabil hormonala) care a dus la aparitia ginecomastiei. Teoretic operatia se poate face la orice varsta, practic sansele cele mai mari sa gasesti un medic care sa te opereze sunt dupa 18 ani, altfel trebuie medic chirurg pediatru si e mai complicat. Asta in caz ca e ginecomastie si nu e doar un surplus de grasime. Ginecomastia trebuie confirmata prin analize si alte investigatii. Si doar apoi se pune problema de tratament si in ultima instanta operatie.
Pretul difera de la clinica la clinica si il poti afla doar daca te interesezi la clinica unde vrei tu sa te operezi.

| Ginecoma a răspuns:

Operatia de ginecomastie costa undeva intre 1200 -2000 de euro, depinde la ce cabinet o faci. Dar inainte de face operatia te sfatuiesc sa ceri si o alta opinie a unui doctor diferit. De mult ori este doar o simpla depunere de grasime cunoscuta si sub numele de adipomastie sau pseudoginecomastie care se poate trata cu usurinta prin exercitii sau cu ajutorul suplimentelor.
O alta opinie medicala poate sa iti schimbe si tratamentul chiar daca ai ginecomastie. Operatia nu este chiar atat de necesara iar combaterea ginecomastiei se poate face si prin alte metode.
Ca si in cazul adipomastiei poti face anumite exercitii fizice pe care le gasesti pe Youtube alaturi de o schimbare in alimentatie te poate ajuta enorm sa scapi de problema.

De asemenea poti folosii unele pastile pentru ginecomastie precum Gynectrol. Aceasta ridica nivelul de testosteron din organism si arde tesutul adipos din jurul sanilor. Este adesea folosit in tratarea ginecomastiei eliminand aspectul feminin al sanilor fara a mai fii nevoie de operatie.