| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Cat de periculos este diabetul de tip2, glicemia intre200-309.Am auzit ca au fost persoane care s-au vindecat.O fi adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu te poti vindeca de diabet indiferent de grad 1, 2 dar il poti tine sub control si o viata, prin alimentatie, sport, gandire optimista, glicemia aia depinde de ultima masa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul nu se vindeca, se tine sub control

| JicaContra a răspuns:

Da, exista persoane care s-au vindecat dar NUMAI daca au tinut regim toata viata si MAI ALES, pentru ca erau grase ca o butie si au slabit la nivel de "slab ca o prajina" se pare ca, grasimea mareste glicemia (lucru urlat acum, pe pereti, cu pandemia, grasii sunt mult mai vulnerabili la covid-ul ala NENOROCIT, pentru ca, glicemia hraneste virusul serios)

iar asta NUMAI la diabetul de tip 2, NU UNU, la ala NU exista vindecare, pentru ca la diabet tip 1, practic organismul nu produce destula insulina

diabetul de tip 2 e cel care apare in timp pentru ca organismul dezvolta rezistenta la insulina, asa ca nu mai metabolizeaza glucoza in intregime, moment in care, daca tii regim nici nu mai bagi destula glucoza in sange!

in alta ordine de idei, din cate stiu eu (si nu stiu prea multe) la glicemie peste 150 picioarele nu prea mai simt durere, asa ca poti sa faci infectii si alte probleme si sa nu iti dai seama!

TOTUSI, toate astea sunt idei care au ajuns la mine, in practica sunt EFECTIV CARTI INTREGI DESPRE DIABET, nu doar idei simple, moment in care singurul lucru real cand suspectezi diabet e sa te duci la doctor specialist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se vindeca, dar il poti tine sub control si toata viata!

| oz_1736 a răspuns:

Am auzit de un tip de "operatie" experiment, ce consta in extragerea unei cantitati de grasime din pancreas ce a dus la vindecare. Nu am auzit inca sa se practice tipul de operatie. Ar distruge companiile farma. Toti bolnavii tin regimul

| Dana1999 a răspuns:

Exista persoane care s au vindecat de prediabet dar nu de diabet.