| anonim_4396 a întrebat:

Ce dulciuri au un continut caloric scazut (spre exemplu o prajiturica Magura are peste 400 calorii, ceea ce mi se pare foarte mult la cat de mica e laughing ) Si imi puteti spune cate calorii au fructele (ex: un mar, o banana, o portocala, etc) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Singurele dulciuri sanatoase sunt fructele. Au calorii si ele fiindca au fructoza dar om gras din cauza fructelor nu cred ca exista. Mananca-le pe stomacul gol sau intre mese ca si gustare. Gustare inseamna un mar, un pumn de cirese, 3-4 caise...nu un kilogram. Evita fructele confiate fiindca au adaos de zahar, precum si iaurtul cu fructe fiindca un borcanel mic are adaugat 2-3 lingurite de zahar in el.
Si poti folosi surse sanatoase de a-ti indulci ceaiul, sau a-ti prepara tu dulciuri, precum sirop de agave, de artar. Sunt cam scumpe insa iti da ambitia sa mananci dulce mai cumpatat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice are zahar are peste 400 calorii pe 100 grame

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai dulce = calorii. Ia mananca tu castraveti 12calorii/100gr. Adica - pentru a baga in tine caloriile unei Magura trebuie sa mananci 3, 3 kg de castraveti.

| Dinu_Ioana_2000 a răspuns:

Dap. pai cred ca toate dulciurile au calorii, deoarece contin zahar si alte tampenii care adauga astia in ele.
stiu ca banana ingrasa putin deoarece are zahar
marul nu ingrasa.
nu iti pot spune cate calorii au, dar daca vrei sa slabesti : apucate de sport! iti spun eu ca vei reusi

| AlexTheBeta a răspuns:

Un mar de dimensiuni mici: 45 – 55 calorii.
un mar de dimensiuni medii: 75 – 85 calorii.
un mar de dimensiuni mari: 110 – 120 calorii.

O portocala de marime medie poate cantari 250-300 grame. Pentru a afla cate calorii are o portocala, trebuie sa stii ca 100 gr de portocale contin 47 kalorii

-O banana medie are 105 calorii, iar una mare ajunge pana la 120 de calorii

-O portie de 100 de grame de piersica contine 39 de calorii

-100 grame de pere
Calorii: 18

mai vrei si alte fructe?