| Aleexaandra a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de nutritionist?[puteti sa imi dati si niste detalii despre aceasta? :d multumesc].

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandra_1532 a răspuns:

Un nutritionist este o persoană care oferă consultanţă în materie de produse alimentare şi nutriţie efectele asupra sănătăţii. Termeni diferiţi profesionale sunt utilizate în diferite ţări, setările de ocuparea forţei de muncă şi contexte - câteva exemple includ: om de stiinta nutriţie, sănătate publică nutritionist, dietetician-nutritionist, nutritionist clinic, şi nutritionist sportiv.

2 răspunsuri:
| 0vidius a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de medicina dupa aia iti alegi la rezidentiat specializarea diabetologie si nutritie dupa ce termini rezidentiatul esti medic nutritionist.Pacieniti cu probleme de nutritie nu duci lipsa insa grosul sunt pacientii cu diabet. Bani nu stiu exact cati poti face insa e o specializare usoara fara prea mult stres cu un program lejer.

| pwp a răspuns:

O meserie frumoasa pe care as face-o cu placere happy