| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot folosi pentru buze ca sa le am mereu hidratate si moi? Mereu le am uscate si pe langa acest fapt imi apar si un fel de cojite albe foarte mici si pe buze dar si pa langa zona gurii, mi se intampla foarte des si cand ies din casa simt zona gurii foarte uscata si imi dau seama ca imi apar cojitele alea, imi este rusine pentru ca seamana cu chestia aia alba care este cand te trezesti. Eu mereu ma dau inainte de culcare cu un balsam de buze hidratant si cu balsamul ala "vaseline" de aloe vera pe buze si pe langa gura dar degeaba, ma trezesc cu buzele foarte moi si hidratate dar peste putin timp iar mi se usuca...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu as recomanda sa nu folosesti nimic, ca-i mai sanatos!
O persoana sanatosa are intotdeauna buzele moi si hidratate, fara sa faca nimic.
Folosirea de chimicale pe buze duce la schimbarea PH-ului, la uscarea lor, la craparea lor si la aspectul urat, de buze bolnave, suferinde, cu margini inrosite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună, iti recomand balsamul de buze Blackberry Shine si strugurelul de buze, ambele de la NIVEA.

| Dandinelle a răspuns:

Poti incerca miere din cand in cand dar in general e vorba de hidratarea ta. Asa ca bea mai multa apa, nu manca in exces sarat sau dulce. Buzele uscate sunt semn de deshidratare.

| Zorn a răspuns:

La mine functioneaza doar crema de galbenele, niciun alt balsam. Pe langa asta, conteaza si sa bei multa apa. Cu strugurelul acela trebuie sa te dai foarte des, mai ales inainte de a iesi afara ca sa nu ti se crape buzele de la frig. Eu de cand folosesc crema de galbenele, de vreo 3-4 ori pe zi, nu mai am probleme asa mari cu buzele crapate.

| xandra0301 a răspuns:

Depinde când vrei sa platesti pentru acel produs. Exista un balsam de buze care este de fapt o masca de la Laneige, foarte mișto dar este un milion.
Am mai auzit ca sunt bune și untul de Shea, crema de gălbenele, untul de cocos...
Eu înainte de culcare ma dau cu Carmex și ma ajuta cât de cât, nu am buzele uscate dar tu ai nevoie de o hidratare intensa așa ca îți recomand unul din cele de mai sus.
Am auzit ca vestitul "vaseline" nu ajuta la hidratare, se spune ca e mai mult pe post de "bariera" și îți face buzele moi pe moment, cât ai produsul pe buze.