| Hela a întrebat:

Buna! Ce se poate intampla daca numarul menstruatiei de-a lungul unui an se injumatateste? Adica din 12, ajunge sa fie cam de 5-6 ori pe an...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă te apropii de menopauză cam așa se întâmplă, trebuie să consulți un ginecolog.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca iti trebuie doctor, pentru ca e total anormal
lipsa menstruatiei, in afara sarcinii nu are nici un motiv justificat, deci mers la doctor asap

| Floridori a răspuns:

Cel mai probabil este vorba despre o dereglare hormonala, dar poate fi vorba si de alte afectiuni, asociate deteglarii sau nu.
Ar trebui sa mergi la medicul endocrinolog si mai apoi la medicul ginecolog pentru ca nu este in regula in cazul in care ai intre 16 si 50 de ani (cu toate ca menopauza se poate instala inainte, dupa 40 de ani).
Numai bine!

| andrenein a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa mergi la ginecolog. Poate sa fie un dereglaj hormonal grav sau chisturi.
Dar acestea le vei observa doar dupa o vizita la medic.