| Foxglove13 a întrebat:

Cei care ati facut RMN, in cat timp ati eliminat substanta din sange? Si substanta din sange influenteaza cu ceva analizele de sange?
Am facut azi un test RMN si maine urmeaza sa fac analize dar mi-e frica ca nu cumva rezultatul analizelor sa fie modificat de substanta de contrast din sange.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrian926a a răspuns:

Aaa ti-a injectat substanta de contrast scuze nu am vazut laughing e aceeasi poveste, pana maine substanta de contrast va fi eliminata prin urina, sa bei apa multa!
sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bea 2-3 litri de apa si se elimina singura!
Nu, nu va influenta analizele de sange!
Oricum as recomanda pentru linistea ta sufleteasca, sa nu faci analizele vineri, sa le faci luni!

| alinadianaaa a răspuns:

Mari modificari nu da, dar este mai bine sa mai astepti 2-3 zile, deoarece substanta de contrast se elimina in 24-48 de ore de la ingerare.

| Adrian926a a răspuns:

Ti-a injectat in sange un anestezic, el va fi eliminat pana maine, nu iti face griji, doctorii stiu si daca era sa iti afecteze rezultatul analizelor nu ti le mai facea.
multa sanatate!

| Adrian926a a răspuns (pentru Adrian926a):

Aaa ti-a injectat substanta de contrast scuze nu am vazut laughing e aceeasi poveste, pana maine substanta de contrast va fi eliminata prin urina, sa bei apa multa!
sanatate!