Întrebare recomandată | IuliiMD a întrebat:

Buna,ceva sfaturi pentru vindecarea unui herpes? A inceput sa imi apara prin noiembrie si de atunci dispare 2-3 saptamani dar nu complet, dupa apare din nou.Problema e ca acum a aparut intr-un moment destul de prost deoarece in cateva zile am majoratul si nu as vrea sa apar cu o ditamai buba la gura..Am incercat toate felurile de plasturi pentru herpes pe care farmacista le -a recomandat. Aveti voi alte sfaturi care sa grabeasca putin vindecarea? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avut mama mea, a luat Aciclovir si a trecut.
Sunt niste fiole pe care ti le pui cand nu a ajuns la maturitate, poti intreba medicul de familie ( nu am incredere in farmaciste, prefer sfatul unui medic ).
Dureaza putin sa te duci la medic sa intrebi, te asigur ca merita efortul.
Iti zice exact ce trebuie sa faci happy

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca dai cu pasta de dinti pe el, va disparea in cateva zile.

Problema ta mai mare este: de la ce isi revine, de unde te infectezi cu herpes in repetate randuri?

| IuliiMD explică (pentru Bula):

Chiar nu pot sa imi dau seama care e problema.De ce reapare.

| Bula a răspuns (pentru IuliiMD):

Cauta in anturajul tau, cine mai are herpes.
Herpesul nu apare neaparat pe buze, poate fi si pe zone genitale.
Dar poate fi re-primit si de la contactul cu prosoape, stergatoare, vesela etc. ne-dezinfectate corespunzator.
Sistemul tau imunitar, daca ar fi suficient de puternic, ar trebui sa te apere.
Discuta si cu medicul tau de familie pentru un tratament.

| Violleta2022 a răspuns:

Herpesul simplex este contagios si din pacate tu l-ai luat, acum isi face el aparitia cand are chef sau organsmisul are imunitate scazuta.

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/virusul-herpes-simplex_9891

http://www.romedic.ro/infectiile-herpetice-virusul-herpes-simplex

Pentru tratarea naturista a herpesului, ai sfaturi de la dr. Catalin Luca aici:

http://dr-catalin-luca.ro/......tural.html

Răspuns utilizator avertizat
| Jager a răspuns:

Taie jumatate de usturoi si da-te acolo. Dai odata ziua si odata cand te duci la culcare.
Poti incerca si cu pasta de dinti (recomand parodontax ca e mai naturala si e foarte buna la compozitie).

Astea de obicei merg cu succes. in 3 zile maxim scapi de el.

| Glasshead a răspuns:

Du-te la medicul de familie happy

| ma3ryian a răspuns:

Da cu dulceata de trandafir facuta in casa. E imposibil sa nu treaca e buna si pentru afte!

| anne3798 a răspuns:

Auu nasol moment! Si eu astept sa imi treaca, il am deja de o saptamana..ideea e ca eu l-am cam "decojit" din greseala asa ca de asta ma tine asa mult. Si mie imi iese o data la 2/3 luni crying( nu mai scapi de el toata viata crying( singurul lucri care pot sa ti-l recomand e sa nu iti atingi gura deloc, mai ales cu mana! Mai rau faci daca il atingi. Si incearca sa te speli pe dinti de mai multe ori plus ca atunci cand te speli pe fata evita sa il uzi. Evita umezeala cat poti de mult. Ca sa il acoperi, pune fond de ten si da-te cu un ruj care sa il acopere (de la distanta nu o sa se vada) alte solutii nu sunt, daca aflii remedii din astea anunta-ma si pe mine laughing :*