Întrebare recomandată | Girly97 a întrebat:

Cine a trecut printr-o experienta similara cu a mea? Totul a inceput in decembrie 2010 cand am racit. Dupa ce mi-a "trecut" raceala, am observat ca inca aveam nasul infundat, ba o nara ba alta si se infundau foarte rau in FIECARE noapte! A trebuit uneori sa ma uit la televizor din cauza insomniei si adormeam dimineata pentru 2-3 ore (din fericire, aveam rar seri de genul acesta). Vazand pana acum ca nimic nu s-a rezolvat (chiar am incercat Bixtonim, dar am avut dependenta de el aproape un an si nu mai vreau sa aud vreodata de el) am mers in februarie anul acesta la policlinica la ORL unde o doctorita simpatica mi-a spus ca am rinita cronica hipertrofica si sinuzita (probabil ca am capatat-o din cauza rinitei). Dupa ce am facut radiografia si un tratament medicamentos de o saptamana pentru sinuzita, am mai rar probleme cu nasul acum dar doamna doctora ma asteapta la control in fiecare primavara si toamna si sa ma duc imediat la dansa in cazul in care se intampla ceva cu nasul meu (reapare sinuzita, se infunda nasul foarte rau etc). Din experienta celor care au acest tip de rinita, credeti ca este o sansa sa fie vindecata definitiv? Desi nu am alergii, folosesc antihistaminice pentru acest tip de rinita. Nu am nicio deviatie de sept sau polipi. Dau funda pentru cea mai buna povestire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Si eu am probleme cu infundatul nasului sever mai ales noaptea, as avea curiozitatea sa-mi spui si mie exact ce medicamente ti-a dat pentru povestea asta cu rinita cronica hipertrofica. Adica exact denumirea, si modul de a le lua.

| Girly97 explică (pentru AlexanderAdrian):

Ti-as putea da tratamentul pe care il urmez de vinerea trecuta pana in aceasta vineri, dar te rog sa iti intrebi medicul ORL inainte.;') Dupa ce m-am vindecat de sinuzita in mai, la controlul de luna aceasta am rugat-o pe doamna sa imi schimbe tratamentul pe care il voi lua cand am nas infundat (Biorinil - pentru ca ba curge putin ba mult si Aerius - imi provoaca o stare de somnolenta) si mi-a dat Rinoclenil (spray nazal) si Zyrtec (picaturi orale care se iau cu suc sau ceai). Sper sa te vindeci de aceasta boala in curand! Banuiesc ca intelegi faptul ca eu am des insomnii din cauza asta, dar ma uit linistita la televizor sau ma joc la calculator. happy

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Girly97):

Pai la mine e cam in felul urmator, racesc sau capat o gripa si mi se infunda nasul. Daca nu pun Bixtonim e teroare, nu pot dormi neam ca nu pot respira si pun Bixtonim. Si pun...si doua si trei flacoane in decurs si de 2 saptamani. Ma rog criza dureaza vreo 5 zile si dupa aia se infunda asa mai rar. Si tot asa, primavara, toamna...

Dar repet, eu pun Bixtonim si dorm, la dracu cu ea de dependenta ca macar se desfunda si ma tine ceva ore. Ce sa fac...

Aerius e antihistaminic, e anti mancarimi si alte asemenea cauzate de alergii. Restul nu le stiu o sa ma uit la prospecte, nu iau nimic de capul meu daca e ceva cu prescriptii speciale.

Cand e perioada de criza mi se infunda cate o nara atat de tare ca nici Bixtonimul n-o desfunda decat peste trei minute, deci stiu cum e. Rareori imi curge de ma tampeste sau mai rau, ma obliga sa-mi suflu nasul direct in chiuveta ca deja altfel as consuma tone de servetele.

Eh, NASol laughing)) Ma bucur ca te-ai tratat si a functionat, o sa vad si eu ce fac. Multumesc.

| Girly97 explică (pentru AlexanderAdrian):

Ai incercat Biorinil? Are risc scazut de dependenta. happy

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Girly97):

N-am luat aproape niciodata decat Bixtonim. Singura data cand am luat ceva diferit a fost cand matusa mea a primit niste picaturi de nas cu pulverizator din america de la fiica-sa. Tin minte ca am pulverizat intr-o nara si nasul a stat desfundat 6 ore. Deci na...in mare parte la noi sunt panarame de picaturi. O sa ma interesez de biorinil si o sa incerc.

| Girly97 explică (pentru AlexanderAdrian):

Mai sa fie! Daca esti dependent de Bixtonim cum am fost si eu, trebuie neaparat sa mergi la ORL! happy Eu am avut vointa mare si am invins dependenta!winking