| DeliaAngh a întrebat:

Cine îmi poate spune cum scapi de zgomotul din urechi? Mama are această problemă de vreo 2 ani si aude permanent un fel de,, fâsâit,, în urechea stângă. A incercat mai multe picături dar nimic nu a funcționat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Zgomotul se cheamă tinitus (am și eu). Este un zgomot parazit produs de ureche.
Tinitus nu face absolut niciun rău dar poate fi neplăcut sau exasperat, în funcție de persoana.
Indiferent de "tratament" este extrem de important să iei o attitude de indiferenta totala față de el. În acest fel poți ajunge destul de repede să nu îl mai auzi decat rareori. Practic va dispărea ca problemă.
Eu am reușit lucrul ăsta foarte bine. E ca si cum stau tot timpul cu spatele la el. Numai cînd vreau eu pot sa mă concentrez asupra lui și îl aud. E acolo, pus deoparte.
Succes și sper să ai încredere pentru că ți-am indicat calea cea mai ușoară.
Tratament propriu zis nu există, decat forme eficiente de terapie etc. Vorbește și cu un orl-ist. Dar primește cu simț critic ce îți spune. Poate că nu s-a mai documentat o vreme.